Παράσταση διαμαρτυρίας στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεφαλονιάς - Ιθάκης πραγματοποιείται σήμερα στις 2 το μεσημέρι, ενάντια σε εκβιασμούς να αναπληρωθούν οι ώρες που χάθηκαν λόγω των μαθητικών καταλήψεων.
Η ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς - Ιθάκης, σε ανακοίνωσή της, αναφέρεται σε πιέσεις που ασκούνται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεφαλονιάς και κάνει λόγο για πρόκληση, θυμίζοντας πως την ίδια στιγμή παραμένουν κενά στα σχολεία και χάθηκαν εκατοντάδες ώρες λόγω καθυστερημένων διορισμών εκπαιδευτικών, τα σχολεία στην Ιθάκη έμειναν μία βδομάδα κλειστά μετά το σεισμό, λόγω του γεγονότος ότι δεν ολοκληρώθηκαν έγκαιρα οι απαιτούμενοι έλεγχοι, ενώ στον υπόλοιπο Νομό έβαζαν τους μαθητές στα σχολεία χωρίς να έχουν γίνει καν οι «περιπατητικοί» έλεγχοι κ.ο.κ.
«Υπάρχει η δυνατότητα η ίδια η εκπαιδευτική κοινότητα να ρυθμίσει με τον καλύτερο τρόπο υπαρκτά προβλήματα που αφορούν την ύλη και υπάρχει τεράστια εμπειρία σε αυτό», σημειώνει μεταξύ άλλων.