Μία από τις δύο ΝΑΤΟικές αρμάδες του θανάτου που επιχειρούν σε Μεσόγειο και Μαύρη Θάλασσα, η SNMCMG2 κατέπλευσε το Σάββατο στο λιμάνι της Πάτρας, υπό τουρκική διοίκηση. Συγκεκριμένα, η αρμάδα την τρέχουσα περίοδο επιχειρεί με ναυαρχίδα το τουρκικό «TCG Sokullu Mehmet Pasa». Στη σύνθεσή της είναι το επίσης τουρκικό «TCG Ayvalik», το ισπανικό «ESPS Tajo», το ιταλικό «ITS Termoli», το γαλλικό «FS Orion», ενώ το ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό έχει προς διάθεση το ναρκοθηρευτικό «Ευρώπη». Σημειωτέον, η αρμάδα επιχειρούσε στα μέσα Μάρτη στη Μαύρη Θάλασσα, στο διάστημα 18 - 22 κατέπλευσε στο λιμάνι της Τούζλα στην Τουρκία, κατόπιν πέρασε στο Αιγαίο και τώρα συνεχίζει τις περιπολίες της στο Ιόνιο...