Εξω από το ΓΕΝΕ |
Στα καταστήματα, ιδιαίτερα στην Αιόλου και την Αγ. Μάρκου, οι μαγαζάτορες και οι εμποροϋπάλληλοι «έπιαναν» κουβέντα με τους συγκεντρωμένους. «Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο», ήταν τα λόγια μιας γυναίκας στην Αιόλου, απαντώντας στο κάλεσμα για να συμμετέχει στην απεργία. Και λίγο παρακάτω μια άλλη επαγγελματίας έλεγε: «Δεν πάει άλλο. Πρέπει να αντιδράσουμε, για το καλό μας. Αλλιώς τα πράγματα θα χειροτερεύσουν». Ολοι όσοι συζητούσαν με τους συγκεντρωμένους, έβγαζαν οργή και αγανάκτηση, για το σύνολο της αντιλαϊκής πολιτικής.
Στον Πειραιά, από το πρωί, πραγματοποιήθηκαν δεκάδες δράσεις. Συμβολικές καταλήψεις στα καταστήματα του ΟΑΕΔ σε Κερατσίνι, Νίκαια και Πειραιά. Παρέμβαση του ΜΑΣ στη λεωφορειακή γραμμή «040», αποκλείοντας τα ακυρωτικά μηχανήματα. Σύσκεψη των ναυτεργατικών σωματείων, όπου ανακοινώθηκε ότι τα σωματεία ΠΕΜΕΝ και ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ αποφάσισαν συμμετοχή στην απεργία. Μαζική παρέμβαση στο Γραφείο Ευρέσεως Ναυτικής Εργασίας (ΓΕΝΕ). Τέλος, το απόγευμα μαζικό συλλαλητήριο, στην πλατεία Κοραή, στον Πειραιά.
Στα μαγαζιά της Αθήνας |