Το επόμενο βήμα κλιμάκωσης του αγώνα τους, με τη συμμετοχή τους στην απεργία στις 23 Φλεβάρη μαζί με όλους τους άλλους κλάδους της εργατικής τάξης, αποφάσισαν στη γενική τους συνέλευση στις 10 Φλεβάρη (φωτό) οι εργαζόμενοι στο ξενοδοχείο «Ολύμπικ Ρουαγιάλ», οι οποίοι ήδη βρίσκονται σε επίσχεση εργασίας διεκδικώντας την καταβολή των δεδουλευμένων τους. Πρόκειται για μια ιδιαίτερα σημαντική απόφαση η οποία έρχεται να αναδείξει τη σημαντική παρέμβαση των ταξικών δυνάμεων, του ΠΑΜΕ στην κατεύθυνση της ενίσχυσης του ενιαίου ανυποχώρητου ταξικού αγώνα κόντρα στην πολιτική του κεφαλαίου και της κυβέρνησης.