Πέμπτη 23 Αυγούστου 2018
Σελίδα 19
ΠΑΟΚ
Ανοιξε το δρόμο, θέλει προσοχή

Την τύχη στα χέρια του για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League κρατάει ο ΠΑΟΚ, μετά την πολύτιμη ισοπαλία 1-1 που απέσπασε στη Λισαβόνα με αντίπαλο την Μπενφίκα. Το αποτέλεσμα, ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα την ερχόμενη Τετάρτη 29 Αυγούστου, θεωρείται ευνοϊκό για την ελληνική ομάδα, που στάθηκε όρθια σε μια δύσκολη έδρα, ενώ διατηρεί σε υψηλά επίπεδα την ψυχολογία στον «Δικέφαλο του Βορρά», που παρέμεινε αήττητος για 5ο συνεχόμενο ευρωπαϊκό αγώνα.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε σε μέτρια βραδιά και στο ημίχρονο έχανε 1-0, από εύστοχο πέναλτι του Πίτσι (44'). Στην επανάληψη όμως και ιδιαίτερα μετά το 60', ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ τον Ουαρντά (76'), τη «χρυσή» αλλαγή του Λουτσέσκου. Στο υπόλοιπο του αγώνα, με καλή διαχείριση, τύχη και σημαντικές επεμβάσεις του Πασχαλάκη, οι Θεσσαλονικείς κράτησαν το ευνοϊκό γι' αυτούς σκορ.

Στον ΠΑΟΚ ευελπιστούν πλέον για την επίτευξη του στόχου της πρόκρισης στους ομίλους, ωστόσο δεν εφησυχάζουν. Αυτό που τονίζεται είναι ότι η ρεβάνς αποτελεί επικίνδυνο παιχνίδι που χρήζει μεγάλης προσοχής, καθώς η Μπενφίκα έχει αποδείξει ότι δεν είναι εύκολος αντίπαλος. Ο προπονητής του «Δικεφάλου», Ραζβάν Λουτσέσκου, έκανε λόγο για το ξεπέρασμα του πρώτου εμποδίου από την ομάδα του, σπεύδοντας πάντως να προσθέσει ότι δεν έχει τελειώσει τίποτα. Αντίθετα, είπε, η ομάδα του θα πρέπει να παρουσιαστεί κατάλληλα προετοιμασμένη και στον αγώνα της Τούμπας προκειμένου να πετύχει το στόχο της. Ενόψει και της έναρξης του πρωταθλήματος, όπου ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το Σάββατο τον Αστέρα Τρίπολης, ο Ρουμάνος τεχνικός τόνισε πως η ομάδα του κοιτάει το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και εμφανίστηκε αισιόδοξος πως θα συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς.