Πέμπτη 13 Φλεβάρη 2020
Σελίδα 20
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Πρόκριση στα ημιτελικά για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ μετά τη δεύτερη νίκη του επί του Παναθηναϊκού

Ο κάτοχος του τίτλου ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός είναι οι δύο πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου, αποκλείοντας Παναθηναϊκό και Λαμία αντίστοιχα στους χτεσινούς επαναληπτικούς προημιτελικούς.

«Καθάρισε» νωρίς ο ΠΑΟΚ

Στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό και σε συνδυασμό με το υπέρ του 2-0 από τον πρώτο αγώνα, στην Τούμπα, παρέμεινε σε πορεία υπεράσπισης του τροπαίου, ενώ πήρε και άτυπη ρεβάνς για την πρόσφατη ήττα του από τον Παναθηναϊκό στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα.

Το γκολ του Σβιντέρσκι μετά από σπουδαία ενέργεια του Πέλκα νωρίς νωρίς (11') ήταν αυτό που ουσιαστικά διασφάλισε την πρόκριση για τους φιλοξενούμενους, κόβοντας τα ...φτερά των «πρασίνων», οι οποίοι λίγο πριν (9') είχαν χάσει σπουδαία ευκαιρία να βάλουν βάσεις ανατροπής με τον Χατζηθεοδωρίδη. Από κει και μετά, με καλύτερη ψυχολογία ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε άνετα την πρόκριση, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης, Νάγκι (46' Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (59' Περέα), Ζαχίντ (70' Μπουζούκης), Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ινγκασον, Βαρέλα (86' Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63' Λάμπρου), Σβιντέρσκι (72' Ακπομ).

Αγχώθηκε και «ξύπνησε» ο Ολυμπιακός

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τη Λαμία, στη ρεβάνς του 0-0 στη Φθιώτιδα, και προκρίθηκε στους «4». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαρχής την υπεροχή, είδαν όμως τη Λαμία να ανοίγει το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Αντέτζο, κάτι που σήμαινε ότι ο Ολυμπιακός χρειαζόταν τουλάχιστον δύο γκολ. Τα κατάφερε στην επανάληψη κυρίως χάρη στην είσοδο των Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί στον αγώνα, οι οποίοι άλλαξαν την εικόνα των γηπεδούχων και τους οδήγησαν σε ανατροπή του σκορ σε 3-1, με τα γκολ των Χασά (60') και Σισέ (72', 76'), ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι στο 61' η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρόμανιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Βιγιαλάμπα, δεν είχαν όμως χρόνο για κάτι περισσότερο.

Ολυμπιακός: Αλέν, Γκασπάρ, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Μασούρας (46' Ελ Αραμπί), Λοβέρα (46' Βαλμπουενά), Φορτούνης, Χασάν (78' Μορ).

Λαμία: Κάχριμαν, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Νιασέ, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (75' Βιγιάλμπα), Τιρόν - Τιρόνε (64' Σκόνδρας), Ρόμανιτς, Καραμάνος (64' Σασί)

Σήμερα το Ατρόμητος - Αρης

Η τρίτη ομάδα των ημιτελικών προκύπτει σήμερα στο Περιστέρι, όπου Ατρόμητος και Αρης (19.00 - Cosmote Sport 1) τίθενται αντιμέτωποι στη ρεβάνς του μεταξύ τους 0-0 στον πρώτο αγώνα, στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έχοντας έτσι ανοιχτούς λογαριασμούς. Η τετράδα συμπληρώνεται στις 19/2 με τον επαναληπτικό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναιτωλικό (1-1 στον πρώτο αγώνα).

Προβάδισμα για τελικό ο Παναθηναϊκός(2022-04-21 00:00:00.0)
Αμετάβλητη η κορυφή, ανοιχτά τα πλέι οφ(2020-02-18 00:00:00.0)