Πέμπτη 13 Φλεβάρη 2020
Σελίδα 20
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Στον τελικό ΑΕΚ και Προμηθέας

Η ΑΕΚ και ο Προμηθέας Πάτρας είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Κυπέλλου την Κυριακή στο Ηράκλειο (κλειστό γήπεδο «Δύο Αοράκια»), καθώς στους χτεσινούς ημιτελικούς της διοργάνωσης πήραν την πρόκριση σε βάρος του Διαγόρα Δρυοπιδέων και του Περιστερίου αντίστοιχα. Είναι η δωδέκατη παρουσία της «Ενωσης» σε τελικό Κυπέλλου, δεύτερη τα τελευταία τρία χρόνια, ενώ για τον Προμηθέα είναι ο πρώτος τελικός στην ιστορία του.

Με «υπογραφή» Μαυροκεφαλίδη

Στον πιο δυνατό από τους δύο ημιτελικούς, αυτόν που έγινε στην Πάτρα, ο Προμηθέας πήρε μεγάλη νίκη επί του Περιστερίου με σκορ 67-61 και πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη και για πολλή ώρα να συμβαδίζουν ουσιαστικά στο σκορ (17-16 στο 10', 31-30 ημίχρονο). Από τα μισά της τρίτης περιόδου ο Προμηθέας άρχισε να «χτίζει» διαφορά (52-47 στο 30') την οποία μεγάλωσε σημαντικά στο τελευταίο δεκάλεπτο (61-47 στο 35') φτάνοντας έτσι στη νίκη, παρά την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή από το Περιστέρι.

Προμηθέας Πάτρας: Χολ 9, Μπαμπ, Λίποβι 2, Αγραβάνης 11, Μαυροκεφαλίδης 26, Κασελάκης, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 13, Τζόουνς.

Περιστέρι: Μπλέικ 3, Σκορδίλης 8, Σαλούστρος 2, Μορέιρα 14, Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 3, Κέιν 4, Χάτσερ 13, Γκρέι 5, Μόουζες 4.

Στο «ρελαντί» η ΑΕΚ

Στον άλλο ημιτελικό, στο Αιγάλεω, η ΑΕΚ νίκησε 89-71 την ομάδα - έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν φαβορί για την πρόκριση στον τελικό. Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύτηκαν από τον αξιόμαχο Διαγόρα για 17 λεπτά (28-28), στη συνέχεια όμως επέβαλε το ρυθμό τους και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 41-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο, με μπροστάρη τον Ρογκαβόπουλο και τους Ματσιούλις και Σλότερ να προσφέρουν λύσεις, η «Ενωση» ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (70-43 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο ο Διαγόρας χάρη σε μια σειρά από εύστοχα τρίποντα κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά, την ώρα που η ΑΕΚ είχε κατεβάσει εμφανώς «ταχύτητα».

Διαγόρας Δρυοπιδέων: Αγγελόπουλος 13, Κουκάς 6, Καράμπουλας 22, Πολυτάρχου 13, Καρασταμάτης 3, Παπαδολιάς 2, Βλάχος, Μαχαίρας 8, Γκιουζέλης 4.

ΑΕΚ: Ρέι 14, Τσάλμερς 2, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 21, Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 7, Ζήσης 3, Ρογκαβόπουλος 14, Γιαννόπουλος 7, Σλότερ 6, Γκραντ 5.