Συμβολική κατάληψη στα κεντρικά γραφεία της ΔΕΗ στην Αθήνα
Από τη χτεσινή κινητοποίηση στα κεντρικά γραφεία της ΔΕΗ στην Αθήνα |
«Οχι στο κλείσιμο των λιγνιτικών μονάδων και στις απολύσεις. Ρεύμα φτηνό για το λαό». Με το σύνθημα αυτό στο πανό που κρέμασε στην πρόσοψη του κτιρίου που στεγάζει τα γραφεία της διοίκησης της ΔΕΗ, το κλαδικό Σωματείο κατήγγειλε την παραπέρα προώθηση της «απελευθέρωσης» της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας που υλοποιούν κυβέρνηση και διοίκηση, με αρνητικές συνέπειες για τις θέσεις εργασίας, τα δικαιώματα των εργαζομένων, αλλά και το κόστος του ηλεκτρικού ρεύματος για τα λαϊκά νοικοκυριά.
Στην κινητοποίηση συμμετείχε αντιπροσωπεία της Εκτελεστικής Γραμματείας του ΠΑΜΕ.
Την αλληλεγγύη του ΚΚΕ εξέφρασε ο Χρήστος Κατσώτης, μέλος της ΚΕ και βουλευτής του Κόμματος.
«Τη ΔΕΗ την έχτισαν με αίμα οι εργάτες, δεν την ξεπουλάμε στους κεφαλαιοκράτες», φώναζαν οι συγκεντρωμένοι. Κατήγγειλαν πως «Το κλείσιμο μονάδων της ΔΕΗ, των μονοπωλίων είναι εντολή», ενώ απαίτησαν «Ρεύμα φθηνό για το λαό». Η κινητοποίηση ολοκληρώθηκε με συνέντευξη Τύπου έξω από την είσοδο του κτιρίου.
Eurokinissi |
Το πανό που κρεμάστηκε από το κλαδικό Σωματείο στην πρόσοψη του κτιρίου |
«Αυτή η πολιτική έχει χαμένους και κερδισμένους», τόνισε ο Ηλίας Μαστρολέων, αντιπρόεδρος της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ εκλεγμένος με την «Αγωνιστική Συνεργασία», αναφερόμενος στην πολιτική «απελευθέρωσης» της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας. Σκιαγραφώντας τις συνέπειες από το κλείσιμο των λιγνιτικών μονάδων, στάθηκε ιδιαίτερα στις απολύσεις και στο κύμα ανεργίας στις περιοχές της Δυτικής Μακεδονίας και της Αρκαδίας, όπου σήμερα λειτουργούν τέτοιες μονάδες, αλλά και στην αύξηση των λογαριασμών για λαϊκά νοικοκυριά. «Χαμένοι είναι οι εργαζόμενοι του κλάδου, τα φτωχά λαϊκά στρώματα, και κερδισμένοι οι μεγάλοι μονοπωλιακοί όμιλοι που δραστηριοποιούνται στο χώρο της Ενέργειας», σημείωσε.
Να βάλουν φρένο στην πολιτική της «απελευθέρωσης» κάλεσε τους εργαζόμενους και το λαό ο Χρήστος Ματαράγκας, πρόεδρος του κλαδικού Σωματείου Ενέργειας. Η απόσυρση του λιγνίτη από το ενεργειακό μείγμα είναι επιλογή ενίσχυσης των μονοπωλίων που δραστηριοποιούνται στο Φυσικό Αέριο και κάνουν επενδύσεις στις ΑΠΕ, τόνισε. Στο φόντο αυτό, ξεκαθάρισε ότι κυβέρνηση και διοίκηση, που κόπτονται για την «απολιγνιτοποίηση», δεν έχουν στο μυαλό τους «το καλό του περιβάλλοντος» αλλά το να δώσουν «προβάδισμα σε συγκεκριμένα μονοπώλια τα οποία θα επενδύσουν σε έναν πολύ κερδοφόρο τομέα».
Μήνυμα συμπόρευσης ενάντια στη διαχρονική πολιτική της «απελευθέρωσης» της Ενέργειας έστειλε ο Παναγιώτης Πάλμος, γραμματέας του Σωματείου Συνταξιούχων της ΔΕΗ (ΠΑΣΑΣ ΔΕΗ) και γραμματέας της Ομοσπονδίας Συνταξιούχων ΙΚΑ. Υπενθύμισε τα βήματα που έχουν γίνει τις τελευταίες δεκαετίες στην κατεύθυνση της «απελευθέρωσης» και τόνισε πως «αυτή η στρατηγική προχωρά και σήμερα».
-- Καμία αύξηση στα τιμολόγια της ΔΕΗ. Ρεύμα φθηνό για το λαό. Καμία διακοπή ρεύματος σε εργαζόμενο, άνεργο, αυτοαπασχολούμενο, φτωχό αγρότη.
-- Οχι στην παραπέρα ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ ΑΕ. Κανένα κλείσιμο μονάδας παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Καμία πώληση ΑΗΣ και ΥΗΣ, ορυχείων. Οχι στην παραπέρα ιδιωτικοποίηση των ΑΔΜΗΕ - ΔΕΔΔΗΕ. Ακύρωση του νομοθετικού πλαισίου της «απελευθέρωσης» στρατηγικών τομέων της οικονομίας (Ενέργεια, Τηλεπικοινωνίες, Μεταφορές, Υδρευση).
-- Καμία απόλυση εργαζόμενου. Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού τώρα στη ΔΕΗ.
-- Κανένας εργαζόμενος απλήρωτος στις εργολαβίες. Να καταργηθούν άμεσα οι εργολαβίες και να προσληφθούν οι εργαζόμενοι σε αυτές με απευθείας σχέση εργασίας αορίστου χρόνου σε ΔΕΗ - ΔΕΔΔΗΕ - ΑΔΜΗΕ.