Τετάρτη 27 Φλεβάρη 2019
Σελίδα 22
Κατέρρευσαν οι ελπίδες του Ολυμπιακού

Στο ελάχιστο ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στον φετινό τελικό του CEV Cup ανδρών, μετά την ήττα στο κλειστό του Ρέντη από την ιταλική Τρεντίνο με 3-0 σετ (17-25, 19-25, 24-26), στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ενόψει του επαναληπτικού στην Ιταλία το έργο των «ερυθρολεύκων» μοιάζει «βουνό», αφού χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και στη συνέχεια να κερδίσουν και το «χρυσό» σετ.

Στον χτεσινό πρώτο ημιτελικό η Τρεντίνο ήταν σαφώς ανώτερη και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα προβλήματα των γηπεδούχων στην υποδοχή, με πρωταγωνιστή τον Τζιανέλι. Ενδεικτικό της κακής βραδιάς των γηπεδούχων είναι το γεγονός ότι αν και είχαν σημαντική ευκαιρία να πάρουν το τρίτο σετ και να μείνουν ζωντανοί στον αγώνα, προηγούμενοι 24-23, οι Ιταλοί ανέτρεψαν το σκορ και πήραν τη νίκη.