Πέμπτη 30 Απρίλη 2015
Στον... ουρανό ο ΠΑΟΚ

Τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του στο βόλεϊ ανδρών πανηγυρίζει από χτες ο ΠΑΟΚ, που με κεκτημένη ταχύτητα από τα προηγούμενα παιχνίδια νίκησε στην Πυλαία και πάλι τον Ολυμπιακό με 3 - 0 σετ και με συνολικό σκορ 3 - 0 νίκες κατέκτησε τον τίτλο της Α1 ανδρών κάνοντας το νταμπλ (είχε προηγηθεί το Κύπελλο). Μάλιστα ο Δικέφαλος έγινε μόλις η 3η ομάδα που σπάει την κυριαρχία του Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στους τίτλους από το 1968, όταν καθιερώθηκε η πρώτη κατηγορία. Είχαν προηγηθεί οι συμπολίτες του Αρης (1) και Ηρακλής (4). Οι γηπεδούχοι με όπλο την επίθεση, όπου σε ένα ακόμη παιχνίδι κυριάρχησε το δίδυμο των Γκόμεζ - Χιμένεθ, το πολύ καλό μπλογκ και την άψογη καθοδήγηση του Κουρνέτα στις πάσες, πήραν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τα 2 πρώτα σετ (25 - 16, 25 - 19), ανοίγοντας το δρόμο για την επιτυχία. Αν και το τρίτο εξελίχτηκε σε πιο ανταγωνιστικό επίπεδο, με τον Ολυμπιακό να παίζει το τελευταίο του χαρτί, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν όρεξη για... αναβολές στην έναρξη της γιορτής, κατακτώντας και αυτό με 25 - 23.