Σελίδα 34
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Δεν αντέχει στα θρίλερ...

Ο Ολυμπιακός έχασε στην παράταση στην Μπολόνια. Ρεβάνς του ΠΑΟ από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ

Δεύτερο παιχνίδι στη σειρά πέταξε μέσα από τα χέρια του ο Ολυμπιακός. Προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων, κρατούσε στο τέλος την τύχη στα χέρια του, αλλά κατόρθωσε να μη γευτεί ούτε αυτή τη φορά τη χαρά της νίκης. Εντυπωσιακό ξεκίνημα και απογοητευτικό φινάλε, ήταν το σενάριο στο οποίο κινήθηκαν οι "ερυθρόλευκοι". Προηγήθηκαν 21 - 37 στο 19, επέτρεψαν στους Ιταλούς να μειώσουν 25 - 37 στο ημίχρονο κι από κει και πέρα λες και κάποιος τους καταράστηκε. Επί ένα δεκάλεπτο κι απέναντι σε άμυνα ζώνης, τίποτα δεν τους πήγε σωστά. Οταν μάλιστα οι Σιγάλας, Αντερσον φορτώθηκαν με 4 φάουλ, οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με 44 - 42 και 60 - 54. Είκοσι επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι διαιτητές αρνήθηκαν να δώσουν καθαρό φάουλ στον Ρίβερς κι ενώ το σκορ ήταν 66 - 65. Οι παίκτες της Τιμσίστεμ Μπολόνια έχασαν την επίθεση και ο Σιγάλας 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε πήγε στη γραμμή των ελεύθερων βολών. Ευστόχησε μόνο στη δεύτερη, ισοφάρισε σε 66 - 66 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Η Μπολόνια με τον Μάγιερς να κάνει εκπληκτικά πράγματα μετά το 21 που ο Σιγάλας κάθισε στον πάγκο, πήρε τη νίκη με 81 - 72 εξασφαλίζοντας κατά 99,9% την πρώτη θέση στον Β όμιλο. Οι Ιταλοί στο Α ημίχρονο σημείωσαν 25 πόντους, στην επανάληψη πέτυχαν 56, εκθέτοντας την άμυνα του Ολυμπιακού.

ΤΙΜΣΙΣΤΕΜ ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Κρότι 14 (1), Πιλούτι, Βέσκοβι 4, Μάιερς 36 (7), Γκέι 12, Φροσίνι 5, Μακ Ρέι 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σιγάλας 4, Αντερσον 10, Νάκιτς, Φασούλας 3, Τόμιτς 12 (2), Τάρλατς 11, Βελπ 13 (2), Ρίβερς 19 (2).

ΠΑΟ: Ευκολότερα του αναμενομένου

Αντεπίθεση διαρκείας από τον Παναθηναϊκό, που χτες πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη του. Οι "πράσινοι" επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με 79 - 75 (38 - 40) και την ερχόμενη Τετάρτη θα διεκδικήσουν στη Γαλλία κόντρα στη Βιλερμπάν την πρώτη θέση του Γ ομίλου της Ευρωλίγκα.

Εστω και χωρίς δεύτερο ξένο, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Με τον Μ. Κοχ να κάνει την καλύτερη εμφάνισή του επί ελληνικού εδάφους και τον Μπ. Ντίνκινς να ανεβάζει εντυπωσιακά την απόδοσή του στην επανάληψη, η επικράτηση επί της Μπαρτσελόνα ήρθε ευκολότερα του αναμενομένου. Οι Ισπανοί προσπάθησαν στο διάστημα από 15 έως 25, όταν με αιχμές τον Φετίσοφ και τον Καρνισόβας μετέτρεψαν το 28 - 21 σε 49 - 53. Η αποχώρηση του Ρώσου με 4 φάουλ έφερε και την υποχώρηση. Ο Οικονόμου βρήκε εκ νέου ελεύθερο πεδίο δράσης, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια με τον Αμίτσι. Στο 28 αποχώρησε με βαρύ διάστρεμμα ο Ιταλοαργεντινός Σκονοκίνι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 5, Γεωργικόπουλος 3, Κοχ 17 (2), Οικονόμου 22 (1), Ντίνκινς 16 (2), Σκονοκίνι 2, Μαρτίνεθ 1, Αμίτσι 13.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Εστεγιέρ 11 (1), Ρίβας 4, Αντρέου 5, Φερνάντεθ 11, Μοντέρο 4, Ντίεθ 3 (1), Ντουένας 10, Φετίσοφ 10, Καρνισόβας 17 (1).