Πέμπτη 4 Μάη 2000
Σελίδα 35
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΞΑΝΘΗ 1-0
Νίκη - οξυγόνο

Φορτσάροντας στην επανάληψη ο Εθνικός Αστέρας χτες πήρε βαθιά ανάσα όσον αφορά την αποφυγή της διαδικασίας των μπαράζ για τις ομάδες που θα υποβιβαστούν. Μετά από ένα πολύ καλό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, από τις δύο ομάδες, ο Εθνικός Αστέρας πήρε μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια της αποφυγής των μπαράζ με 1-0 απέναντι στην Ξάνθη. «Χρυσός» σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν για άλλη μια φορά ο Ζαν Ζακ Μισέ Μισέ που σημείωσε στο 49ο λεπτό το μοναδικό γκολ της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν τα τέρματά τους

Το παιχνίδι από τα πρώτα 15 λεπτό και και ως το τέλος του παρουσίαζε μια «άγρια ομορφιά», αφού και οι δύο ομάδες με τον δικό τους τρόπο παρουσίαζαν ξεχωριστό θέαμα.. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τελικά νικητή τον Εθνικό Αστέρα σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για το σύλλογο της Καισαριανής στην προσπάθειά τους για την αποφυγή των μπαράζ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Κιούρκος, Πάβλοβιτς, Λαγός, Τριανταφύλλου, Μπασινάς, Κοντόπουλος, Τσαλίκης, Τέσοβιτς, Μπεναλί, Μισέ Μισέ, Ποδαράς

ΞΑΝΘΗ: Μπούτσεκ, Γελαδάρης, Νικολάου, Κεχαγιάς, Μπα (60ό Τουρσουνίδης), Πατσατζόγλου, Κυπαρίσσης, Γιανότσκο, Δημητριάδης, Ζαπρόπουλος, Ζωγραφάκης (60ό Ζομπούλης)