Διεκδικούν μέτρα για τη μείωση του κόστους παραγωγής και την άμεση καταβολή των αποζημιώσεων στο 100%
Από νωρίς το πρωί, οι αγρότες από τον Τύρναβο, το Δαμάσι, τον Αμπελώνα είχαν συγκεντρωθεί στα χωριά τους και στη Λάρισα έφτασαν γύρω στις 12 το μεσημέρι, ενώ σχηματίζοντας κομβόι διέσχισαν τους κεντρικούς δρόμους της πόλης, για να καταλήξουν στο κτίριο της Περιφέρειας, κορνάροντας και φωνάζοντας συνθήματα από τα μεγάφωνα. Εκεί κατήγγειλαν την προκλητική παρουσία αστυνομικών δυνάμεων οι οποίες αποχώρησαν μετά από παρέμβασή τους.
Αντιπροσωπεία των αγροτών επέδωσε υπόμνημα με τα αιτήματά τους σε εκπρόσωπο της Περιφέρειας δηλώνοντας ότι θα βρίσκονται σε αγωνιστική ετοιμότητα για την ικανοποίησή τους. Σε αυτό το πλαίσιο, την ερχόμενη βδομάδα θα συνεδριάσει το ΔΣ της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Λάρισας για τον συντονισμό και την κλιμάκωση των αγωνιστικών δράσεων σε επίπεδο νομού αλλά και πανελλαδικά.
Eurokinissi |
Οι Αγροτικοί Σύλλογοι διεκδικούν άμεση προκαταβολή του 40% των ζημιών σε όλες τις καλλιέργειες της ευρύτερης περιοχής, να καταβληθεί το 100% των αποζημιώσεων για τον παγετό και αποκατάσταση των αδικιών για τη μη απόδοση της προκαταβολής του 40% σε καλλιεργητές. Επίσης, άμεση ένταξη όλων των αιτούντων της περιοχής στα προγράμματα αναμπέλωσης, να δοθούν δικαιώματα φύτευσης οινοποιήσιμων αμπελιών στους μικρομεσαίους αγρότες και όχι στους μεγαλοαγρότες και μεγαλοποτοποιούς. Αφορολόγητο πετρέλαιο, μείωση του αγροτοκτηνοτροφικού ρεύματος στο 50%. Αλλαγή του κανονισμού του ΕΛΓΑ ώστε να ασφαλίζει και να αποζημιώνει την παραγωγή και το κεφάλαιο στο 100%, άμεσα και δίκαια.
Παράσταση διαμαρτυρίας στην Περιφερειακή Ενότητα, όπου συναντήθηκε με την αντιπεριφερειάρχη Κατερίνα Μοθωναίου, πραγματοποίησε η Επιτροπή Αγώνα Αγροτών Ζακύνθου, θέτοντας επί τάπητος το καυτό πρόβλημα με την κατάρρευση της τιμής της σταφίδας.
Πρόκειται για μια πρώτη δράση της Επιτροπής, που θα συνεχίσει να κινητοποιείται το επόμενο διάστημα, προχωρώντας σε ενημερώσεις στα χωριά, αλλά και σε παράσταση στο Δημοτικό Συμβούλιο, όπου θα ζητήσει να συζητηθεί το θέμα, προκειμένου να υπάρξει παρέμβαση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι βιοπαλαιστές αγρότες στο νησί.
Εκ μέρους της Επιτροπής, ο Γιάννης Ζήβας ανέδειξε πως «τα προβλήματα είναι αλυσιδωτά, αφού πολλοί αγρότες που έχουν σταφίδα, περίμεναν να πουλήσουν την παραγωγή τους για να ξεκινήσουν και την ελαιοκομιδή, όμως σήμερα δυσκολεύονται λόγω του όγκου των εξόδων που έχουν».
Κάλεσε σε συσπείρωση των βιοπαλαιστών αγροτών γύρω από την Επιτροπή, υπογραμμίζοντας την ανάγκη ανάπτυξης δράσης για την επίλυση των προβλημάτων τους. Στη συνέχεια τόνισε: «Από την πρώτη στιγμή θέτουμε το ζήτημα των κατώτερων εγγυημένων τιμών για τα αγροτικά προϊόντα, που να καλύπτουν το κόστος παραγωγής, με μείωσή του, αφήνοντάς μας ένα εισόδημα να επιβιώσουμε, αλλά και ταυτόχρονα αυτά να είναι προσιτά για τη λαϊκή οικογένεια».
Η ΤΕ Ζακύνθου του ΚΚΕ πρόσφατα προχώρησε σε σύσκεψη με αγρότες στο νησί, εκφράζοντας τη στήριξη του Κόμματος στα δίκαια αιτήματά τους, ενώ σημείωσε ταυτόχρονα ότι οι κομμουνιστές θα είναι στην πρώτη γραμμή για την ικανοποίησή τους.