Παρασκευή 9 Φλεβάρη 2018
ΠΑΟ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 80-76
Ζωντανός για το πλεονέκτημα

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε χτες στο ΟΑΚΑ της Μπασκόνια με 80-76 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ετσι οι πράσινοι «ρέφαραν» την ήττα τους από την Μπάμπεργκ την προηγούμενη αγωνιστική, ανέβηκαν ψυχολογικά και παρέμειναν εντός στόχου για μια θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά.

Εχοντας διακυμάνσεις στην απόδοσή του, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη χάρη στην πολύ καλή εικόνα που παρουσίασε στη 2η και κυρίως στην 3η περίοδο. Μετά από ένα νωθρό πεντάλεπτο, η ελληνική ομάδα «φόρτσαρε», με όπλο τα περιφερειακά σουτ και την καλή άμυνα στο διάστημα 10' - 30', και από το ρευστό 46-40 του ημιχρόνου έφτασε στο ασφαλές 67-49 στο 28', με πρωταγωνιστή τον Γκέιμπριελ και τις βοήθειες των Παππά και Γκιστ. Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» διατηρούσαν διψήφια διαφορά μέχρι και μετά τα μισά (75-63 στο 35'), αλλά η ολιγωρία στην άμυνα και οι λάθος επιλογές στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στην Μπασκόνια να κάνει ντέρμπι τα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως περαιτέρω συνέπειες για τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10, Ρίβερς 7, Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκέιμπριελ 15, Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο 6.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Βιλντόζα 8, Τίμα 6, Βόιτμαν 11, Μαλμάνις, Χουέρτας, Μπομπουά 15, Τζάνινγκ 12, Νιόπ 2, Γκρέιντζερ, Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5.

Στο τέλος δεν άντεξε(2019-12-20 00:00:00.0)
Πλήρωσε τα δύο «πρόσωπά» του(2018-12-07 00:00:00.0)
Στάση ΟΑΚΑ(2018-11-22 00:00:00.0)
Επαιξε... με τη φωτιά και κάηκε(2017-11-03 00:00:00.0)
Γλίτωσε την... αυτοκτονία(2016-11-11 00:00:00.0)
«Στοπ» Ομπράντοβιτς σε ΠΑΟ(2014-01-24 00:00:00.0)