Παρασκευή 20 Δεκέμβρη 2019
Σελίδα 21
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΠΑΟ 88-79
Στο τέλος δεν άντεξε

Πληρώνοντας την κακή 4η περίοδο που πραγματοποίησε, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε χτες στο Τελ Αβίβ από την Μακάμπι με 88-79 για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Ηταν η 6η ήττα του στη φετινή διοργάνωση, εξαιτίας της οποίας έπεσε στην 6η θέση, χάνοντας την ευκαιρία να μπει στην τετράδα. Αντίθετα η Μακάμπι, με απολογισμό 11-4, πλησίασε την κορυφή.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ καλά (13-29) και προηγήθηκαν μέχρι και με 17 πόντους στο 14' (21-38), η Μακάμπι όμως «μάζεψε» τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (43-46). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με καλή άμυνα διατήρησε το προβάδισμα (65-69), στην τελευταία περίοδο όμως «λύγισε» κάτω από την πίεση των γηπεδούχων και κυρίως εξαιτίας των μακρινών σουτ - με πρωταγωνιστές τους Γουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ - στα οποία δεν βρήκε λύσεις η άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Μακάμπι: Μπράιαντ 9, Γουίλμπεκιν 23, Εισι 8, Καλοϊάρο 3, Χάντερ 15, Αβντίγια 7, Ντόρσεϊ 16, Κοέν 5, Ζούσμαν 2.

Παναθηναϊκός: Τόμας 24, Ράις 5, Παπαγιάννης 7, Παπαπέτρου 17, Βουγιούκας, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φριντέτ 7, Καλάθης 8, Γουάιλι 4, Μήτογλου 4.