Πέμπτη 22 Νοέμβρη 2018
Σελίδα 27
ΠΑΟ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 76-70
Στάση ΟΑΚΑ

Μπορεί στο τέλος να αγχώθηκε λίγο παραπάνω, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε χτες να πετύχει μια σπουδαίας σημασίας νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 76-70 στο ΟΑΚΑ, για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους το τελευταίο διάστημα, οι «πράσινοι» έβαλαν «φρένο» στο νικηφόρο σερί 5 αγώνων των Καταλανών, έφτασαν τις 5 νίκες στη διοργάνωση (έναντι 3 ηττών) και ανέβηκαν στην 6η θέση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας ως όπλο κυρίως την πολύ καλή αμυντική λειτουργία, που κρατούσε χαμηλά στο σκορ την Μπαρτσελόνα. Στη δε επίθεση, παρά την κακή βραδιά του Καλάθη (2 πόντοι) ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα έδωσε τις λύσεις. Πρωταγωνιστές αναδείχθηκαν οι Τόμας και Λασμέ, ενώ στα κρίσιμα σημεία «μίλησε» ο Λάνγκφορντ. Η ελληνική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα (13-10 στο 10', 34-25 ημίχρονο, 55-50 στο 30'), ενώ στα τελευταία λεπτά, με τον αγώνα να γίνεται ντέρμπι (74-68), επέδειξε συγκέντρωση και ψυχραιμία που έφεραν τη νίκη. Από την πλευρά της η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να «χτυπήσει» κάτω από τα καλάθια με τους ψηλούς της, πλήρωσε όμως την αδυναμία της στην περιφέρεια, όπου δεν μπόρεσε να απεγκλωβιστεί από τα καλά μαρκαρίσματα του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός: Τόμας 14, Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11, Παπαπέτρου 6, Παππάς 7, Γκιστ 5, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 7.

Μπαρτσελόνα: Σεραφέν 15, Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4, Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17, Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.

• Αλλα χτεσινά αποτελέσματα: Χίμκι - Μπούντουσνοστ 99-97, ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζαλγκίρις Κάουνας 85-69, Αρμάνι - Μπασκόνια 73-72.