Πέμπτη 12 Γενάρη 2017
Πανηγυρική πρόκριση για Ολυμπιακό

Σπουδαία επιτυχία για τη γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, που νικώντας για δεύτερη φορά τώρα στο Βουκουρέστι με 3-0 την CSM πήρε πανηγυρική πρόκριση στους 16 του CEV Cup γυναικών. Μάλιστα, σημειώνεται πως η ρουμανική ομάδα ήταν η κάτοχος του τίτλου και οι ερυθρόλευκες την έθεσαν πρόωρα εκτός και μάλιστα με δύο επιτυχίες, καθώς είχε προηγηθεί και η αντίστοιχη νίκη στο Ρέντη (3-0). Τα κορίτσια του Ολυμπιακού υπέταξαν τις αντιπάλους τους, παίρνοντας το πρώτο σετ σε 27 λεπτά (23 - 25) και τα άλλα δύο σε 25 λεπτά, με το ίδιο σκορ (20 - 25).

VOLLEYLEAGUE: Σημαντική νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στη 2η θέση και τον Παναθηναϊκό πέτυχε χτες ο ΠΑΟΚ που σε εξ αναβολής αγώνα για την 8η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών επικράτησε στη Σύρο του Φοίνικα με 3-2 σετ μετά από συναρπαστικό παιχνίδι. Μάλιστα, ο Δικέφαλος βρέθηκε να χάνει δυο φορές 1-0 και 2-1 σετ και κατάφερε να ανακάμψει, ισοφαρίζοντας και κατακτώντας το τάι μπρέικ με 16-14. Πλέον ο ΠΑΟΚ έφθασε τους 28 βαθμούς (έναντι 30 του Παναθηναϊκου) ενώ ο Φοίνικας έφθασε τους 19 ισοβαθμώντας με τον Ηρακλή στην 6η θέση.