Πέμπτη 22 Δεκέμβρη 2016
FIBA CHAMPΙΟΝS LEAGUE
Ξύπνησε αργά η ΑΕΚ

Κάνοντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της φετινής σεζόν, η ΑΕΚ υπέστη την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Μπεσίκτας με 82-68 για τη 10η αγωνιστική του 5oυ ομίλου στο FIBA Champions League. Ετσι, η Ενωση τέθηκε ουσιαστικά εκτός της διεκδίκησης της πρωτιάς στον όμιλο, ενώ με απολογισμό 6 νίκες - 4 ήττες πέφτει πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο χτεσινό παιχνίδι οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα μένοντας νωρίς νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ (10-2, 28-11, 42-27 ημίχρονο). Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα βελτίωσε κάπως την εικόνα της και με μπροστάρη τον Μιλόσεβιτς (15 π.) κατάφερε να μειώσει και στους 8 π. στο τελευταίο 3λεπτο εκμεταλλευόμενη και το χαλάρωμα των γηπεδούχων. Ωστόσο, η Μπεσίκτας αντέδρασε με τα μακρινά σουτ του Τόμπσον (ο καλύτερός της με 17 π.) και του Στρότμπερι και ξανάνοιξε τη διαφορά φθάνοντας στην τελική νίκη.

Η βαθμολογία: Μπεσίκτας 18, Λούντβισμπουργκ 17, ΑΕΚ 16, Παρτιζάν Β. 16, Σάσαρι 14, Ζιελόνα Γκόρα 14, Σαρλερουά 14, Ζολνόκι 11.

Για τον 1ο όμιλο ο Aρης επικράτησε εύκολα στην έδρα του της ισραηλινής Ναχαρίγια με 85-58 και διατηρήθηκε έστω και με άλλους δύο συγκατοίκους στη δεύτερη θέση καθώς και στο κυνήγι της πρωτιάς. Η βαθμολογία: Μπάνβιτ 18, Αρης 17, Νίμπουργκ 17, Μονακό 17, Ναχαρίγια 13, Φράπορτ 12, Ελιος Σαν 10, Μπάκεν 10.