Πέμπτη 22 Δεκέμβρη 2016
ΑΡΜΑΝΙ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 72-86
«Πράσινη» επίδειξη στο Μιλάνο

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα και ανεβάζοντας ρυθμούς από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαίας σημασίας νίκη επικρατώντας στο Μιλάνο της Αρμάνι με 86-72 για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας επιτυχία μέχρι τώρα στη διοργάνωση για τους «πράσινους» (μετά τη νίκη επί της Μπάμπεργκ), που με συνολικό απολογισμό 8 νίκες - 5 ήττες ανέβηκαν έστω και με συγκάτοικους στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Οι «πράσινοι», με άψογη άμυνα και έχοντας τον Τζέιμς στην καλύτερη εμφάνισή του μέχρι τώρα επιθετικά, επέβαλαν εξ αρχής το ρυθμό τους στον αγώνα προηγούμενοι με 21-16 στο πρώτο μέρος, ενώ στη δεύτερη περίοδο, βρίσκοντας λύσεις από τα μακρινά σουτ, διεύρυναν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (29-40). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη αφού οι γηπεδούχοι φαινόταν ότι δεν διέθεταν τα φόντα να αντιδράσουν στο παιχνίδι των φιλοξενουμένων, που συνέχισαν να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα χάρη στην αμυντική τους λειτουργία, ενώ επιθετικά τα ηνία ανέλαβε ο Καλάθης. Ετσι, η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο φθάνοντάς την μέχρι και το +23 (81-58). Στα τελευταία λεπτά ο τεχνικός του «τριφυλλιού», Τσάβι Πασκουάλ, είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει βασικούς παίκτες και έτσι η Αρμάνι κατάφερε να μειώσει τη διαφορά.

• Αρμάνι Μιλάνο: Μακ Λιν 16 (9 ριμπ.), Χίκμαν 5, Καλνιέτις 7 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 8, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 10, Αμπάς, Τσερέλα 5 (1), Σιμόν 5 (1)
  • Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 8 (10 ριμπ.), Νίκολς, Ρίβερς 12 (3), Τζέιμς 19 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς 4, Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 10 (1), Καλάθης 16 (2).
  • Σε άλλο χτεσινό παιχνίδι η Νταρουσάφακα πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της συμπολίτισσάς της Φενέρ με 71-64.
Ζητούνται αντίδραση και ρυθμός(2021-12-16 00:00:00.0)
Eπανήλθε και «βλέπει» οκτάδα(2019-11-20 00:00:00.0)
Κυρίαρχος στο β', άνετος στην οκτάδα(2017-04-07 00:00:00.0)
Εμεινε ψηλά... ελπίζει για ψηλότερα(2017-02-10 00:00:00.0)
Ο... νόμος του ΣΕΦ(2016-10-26 00:00:00.0)
Σφράγισε την πρωτιά(2010-12-23 00:00:00.0)