Τρίτη 7 Αυγούστου 2001
ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ
«Ανεμος» ο Γκριν

Από την αρχή ήταν το μεγάλο φαβορί. Σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς φρόντισε να δείχνει τις δυνάμεις του. Και χτες ήρθε η ώρα της επιβεβαίωσης. Ο Μορίς Γκριν όπως είχε δηλώσει, ήταν ο νικητής στον τελικό των 100μ σημειώνοντας μάλιστα και την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών. Ο Αμερικανός αθλητής στην κούρσα της μιας ανάσας, πήρε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 9.82 που αποτελεί την τρίτη καλύτερη επίδοση στο αγώνισμα μετά το παγκόσμιο ρεκόρ που κατέχει ο ίδιος με 9..79 ( ΑΘΗΝΑ) και το 9.80 (ΣΕΒΙΛΛΗ) επιδόσεις που επίσης του ανήκουν... Ο Γκριν με αυτό το χρυσό μετάλλιο ισοφαρίζει τους τρεις συνεχόμενους τίτλους που είχε κατακτήσει σε Παγκόσμια πρωταθλήματα ο συμπατριώτης του Καρλ Λιούις. Ο κάτοχος του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κέρδισε την κούρσα από την εκκίνηση αφού η αντίδρασή του μετρήθηκε σε 192. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στα τελευταία 20 μέτρα ο Γκριν δέχτηκε ενοχλήσεις από το γόνατό του κάτι που τον ανάγκασε να κόψει το ρυθμό και ίσως εκεί χάθηκε η προοπτική για ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Τιμ Μοντγκόμερι με 9.85, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μπέρναντ Γουίλιαμς με 9.94. «Ηξερα ότι θα είναι πολύ δύσκολο. Ηξερα ότι δε θα με άφηναν να κερδίσω εύκολα αλλά τα κατάφερα. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι ότι κατάφερα να τερματίσω. Χρειάστηκε να πονέσω σε όλο μου το σώμα για να σταματήσω», τόνισε μετά τον αγώνα ο Μόρις Γκριν. Τα αναλυτικά αποτελέσματα του τελικού ήταν: Γκριν (ΗΠΑ) 9.82, Μοντγκόμερι (ΗΠΑ) 9.85, Γουίλιαμς (ΗΠΑ) 9.94, Μπόλντον (Τρινιντάντ) 9.98, Τσέιμπερς (Μ.Βρετανία) 9.99, Κόλινς (Σεντ Κιτς) 10.07, Μάλκολμ (Μ.Βρετανία) 10.11, Ζάκαρι (Γκάνα) 10.24

Εξάλλου στη σφυροβολία των ανδρών, ο Τζον Γκοτίνα παρόλο που είχε προκριθεί στον τελικό με την τρίτη καλύτερη επίδοση, κατάφερε να δείξει τις δυνατότητές του και να πάρει το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 21.87. Δεύτερος ήταν ο επίσης ο Αμερικανός Νέλσον με 21.24 ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Φινλανδός Χάριου με 20.93μ.

Ρωσική τριάδα στο βάθρο των 20 χλμ. βάδην όπου το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρασκαζόβ με 1 ώρα 20.31. Ακολούθησαν ο Μαρκόβ με 1 ώρα 20.33 και Μπορουγεβ με 1.20.36. Στο μαραθώνιο που άνοιξε την αυλαία των αγωνισμάτων, νικητής ήταν ο Αμπέρα από την Αιθιοπία με 2 ώρες 12.42 και ακολούθησαν ο Κενυάτης Μπίβοτ 2.12.43 και ο Μπαλντίνι από την Ιταλία με 2.13.18.