Σελίδα 30
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
"Πάγωσαν" Ηρακλής, Απόλλωνας Π.

Εχασαν σε Βρότσλαφ και Κίεβο απο Σλασκ και Μπουντιβέλνικ

Οδυνηρό ήταν το ταξίδι στην ανατολή για Ηρακλή και Απόλλωνα Πάτρας. Οι δυο ομάδες στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ευρωπαϊκού κυπέλλου, γνώρισαν την ήττα σε Πολωνία και Ουκρανία αντίστοιχα. Ο Ηρακλής ηττήθηκε στο Βρότσλαφ από τη Σλασκ με 84-86 (41-42), ενώ ο Απόλλωνας δεν άντεξε την τελική επίθεση της Μπουντιβέλνικ στο Κίεβο και ηττήθηκε με 79-89.

Για τριάντα λεπτά ο Απόλλωνας στάθηκε όρθιος στο Κίεβο. Στη συνέχεια δεν είχε την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση. "Οι παίκτες μου υπέπεσαν σε πολλά λάθη" όπως υπογράμμισε ο Β. Αλεξανδρής και η Μπουντιβέλνικ πήρε τη νίκη με 89-79. Η διαφορά διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά, καθώς ο Απόλλωνας πέτυχε να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους του και να προηγηθεί στο ημίχρονο 45-40. Κορυφαίοι του Απόλλωνα οι δυο Αμερικανοί, Ελις και Ράιλι. Τους πόντους του Απόλλωνα σημείωσαν οι Βούκσεβιτς 18, Ράιλι 19, Ταμπάκης 9, Βετούλας 8, Ελις 23, Μυριούνης 2, ενώ συμμετοχή είχαν οι Χατζόπουλος, Μολφέτας, Κωνσταντινίδης. Πρώτοι σκόρερ της Μπουντιβέλνικ οι Γιάιλο με 29 πόντους και Λόχμαντσουκ με 21.