Τρίτη 9 Απρίλη 1996
ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΛΕΪ ΟΦ
Προκρίθηκαν Απόλλωνας και ΠΑΟΚ

O Απόλλωνας Πάτρας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή ζευγάρωσε χθες τις νίκες της επί του Ηρακλή στο Ιβανόφειο και έτσι θα βρεθεί στο δρόμο του πρωταθλητή Ολυμπιακού. Χθες οι Αχαιοί, που στο πρώτο ματς το περασμένο Σάββατο είχαν επικρατήσει άνετα 99-88, στάθηκαν όρθιοι και στη Θεσσαλονίκη και με ηγέτη τον Μπακ Τζόνσον και τον Μίρκο Μιλίσεβιτς πέτυχαν μεγάλη νίκη με 87-77. Στο ημίχρονο ο Ηρακλής είχε προηγηθεί 45-40, ενώ ο κανονικός αγώνας έληξε 69-69. Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι έκαναν το καθήκον τους κόντρα στους χλωμούς γηπεδούχους. Οι πόντοι για το νικητή: Τζόνσον 35, Μιλίσεβιτς 18, Μολφέτας 8, Τζάκης 8, Βετούλας 5, Βούκτσεβιτς 3, Χατζόπουλος 3, Γεωργικόπουλος 1. Για το Γηραιό: Τάρπλεϊ 22, Μακντάνιελς 29, Κακιούσης 9, Παπαχρόνης 4, Αγγέλου 1, Χωλόπουλος 6, Αστεριάδης.

Στο άλλο χθεσινό ματς έστω και δύσκολα ο ΠΑΟΚ πέρασε στους 8 αφού νίκησε στη Λάρισα 77-75 (πρώτος αγώνας στο Αλεξάνδρειο 95-71) και έτσι θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον αιώνιο αντίπαλο, Αρη. Τους πόντους για τον δικέφαλο πέτυχαν: Πρέλεβιτς 19, Στογιάκοβιτς 14, Μπουντούρης 12, Φάντεμπεργκ 12, Ρετζιάς 8, Νικολαϊδης 5, Μπαλογιάννης 3, Μαματζιόλας 4. Για τη Λάρισα σκόραραν: Χουγκάζ 19, Παπαδάκης 19, Δέσπος 19, Μποντ 7, Κωνσταντινίδης 4, Φυλλαρίδης 7.

Σήμερα θα αγωνιστούν στις 5.15μμ ΑΕΚ και Περιστέρι (πρώτο ματς 85-94) ζωντανό από το ΜΕΓΚΑ στο ΟΑΚΑ και Παπάγου - Σπόρτιγκ (πρώτος αγώνας 87-94) την ίδια ώρα στο σπίτι των "στρατηγών".