Τετάρτη 23 Νοέμβρη 2022
Σελίδα 25
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Ιστορική έκπληξη για Σ. Αραβία κόντρα στην Αργεντινή

Σε μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του θεσμού έφθασε η Σαουδική Αραβία επικρατώντας, και μάλιστα με ανατροπή, της Αργεντινής με 2-1 στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου στο Μουντιάλ του Κατάρ. Η «Αλμπισελέστε», που ηττήθηκε σε πρεμιέρα μετά τη διοργάνωση του 1990, μπήκε με το ...καλημέρα σε μπελάδες για τις θέσεις πρόκρισης με βάση και τη δύσκολη συνέχεια στο πρόγραμμα. Η Αργεντινή στο πρώτο μέρος έδειξε να βρίσκει λύσεις απέναντι στο παιχνίδι των Σαουδάραβων σκοράροντας νωρίς με εύστοχο πέναλτι του Μέσι (10'), ενώ είδε και να της ακυρώνονται μέσω VAR άλλα τρία γκολ (1 Μέσι, 2 Λαουτάρο Μαρτίνεθ). Ωστόσο στην επανάληψη η Σαουδική Αραβία, δείχνοντας μεγαλύτερο θάρρος επιθετικά, έγινε πιο απειλητική καταφέρνοντας να ανατρέψει τα δεδομένα σε ένα πεντάλεπτο με τα γκολ των Αλ Σεχρί (48') και Αλ Ντουσαρί (53'). Με υπερπροσπάθεια στην άμυνα η Σ. Αραβία κράτησε το αποτέλεσμα απέναντι στην πίεση των αντιπάλων που δεν έπεισαν πάντως με την εικόνα τους.

Στο έτερο παιχνίδι σημαντική ευκαιρία να πάρουν ...κεφάλι στον όμιλο αυξάνοντας τις ελπίδες πρόκρισης έχασαν Μεξικό και Πολωνία που έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Με τους Μεξικανούς να απειλούν περισσότερο στο πρώτο μέρος αλλά τους Πολωνούς να χάνουν πέναλτι στην επανάληψη με τον Λεβαντόφσκι στο 59' (απέκρουσε ο Οτσόα).

Σε μια απο τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του θεσμού έφθασε η Σ. Αραβία με τη νίκη επί της Αργεντινής