Τετάρτη 23 Νοέμβρη 2022
Σελίδα 25
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Νικηφόρο ξεκίνημα για τη Γαλλία

Με τον «αέρα» της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, η Γαλλία άνοιξε νικηφόρα τους αγώνες της στο Κατάρ, επικρατώντας της Αυστραλίας με 4-1 για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου. Οι «τρικολόρ», που στο 10' επλήγησαν από έναν ακόμα τραυματισμό (Ερναντέζ), δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο από τα αξιόμαχα - κυρίως στο πρώτο μέρος - «καγκουρό», που άνοιξαν το σκορ με τον Γκούντγουιν στο 9'. Στη συνέχεια όμως οι Γάλλοι έδειξαν την ανωτερότητά τους, φτάνοντας στην ανατροπή πριν την ανάπαυλα, με σκόρερ τους Ραμπιό (27') και Ζιρού (32'). Και αφού γλίτωσαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (δοκάρι στο 47' για την Αυστραλία ο Ιρβάιν), στην επανάληψη έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με γκολ από τον Εμπαπέ (68') και ξανά από τον Ζιρού (71').

Στο άλλο ματς του ομίλου, Δανία και Τυνησία έμειναν στο 0-0, παίρνοντας από έναν βαθμό που πιθανώς θα αποδειχθεί πολύτιμος για τη συνέχεια και για τις δύο ομάδες.