Πέμπτη 17 Γενάρη 2019
Σελίδα 20
ΕUROLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Σεφτές στις νίκες για Ολυμπιακό

Την πρώτη του νίκη στην Euroleague γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο κλειστό της Χαλκίδας της φιναλίστ του περσινού τελικού, Σοπρόν, με 63-52. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα, πρώτη σκόρερ την Τζέσικα Τόμας (15 πόντοι) αλλά και τις Σωτηρίου (10 π.), Τζόνσον (11 π.) να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος (16-14, 28-25) ενώ ανεβάζοντας απόδοση στην 3η περίοδο άρχισε να βάζει τις βάσεις για τη νίκη (50-36). Με συγκέντρωση και καλό έλεγχο του ρυθμού ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά σε διψήφια απόσταση την αντίπαλό του φθάνοντας μάλιστα στο 35ο λεπτό στο +18 (57-39). Παρά το ροκάνισμα της διαφοράς από τη Σοπρόν οι «ερυθρόλευκες» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Ολυμπιακός: Αυτζή, Τζόνσον 11, Σωτηρίου 10 (1), Σπυριδοπούλου 9 (1), Τόμας 15 (1), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9 (2), Τίκβιτς.

Σοπρόν: Κάσας 15 (2), Τσρβεντάκιτς 8 (1), Ντουπρί 6, Φεγκιβερνέκι 5 (1), Τέρνερ 8, Ντουμπεΐ, Γιοβάνοβιτς, 2, Ζαχούι 8 (1).