Τετάρτη 26 Σεπτέμβρη 2018
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Προκρίθηκε στη β' φάση η Εθνική

Στις 12 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στην Τενερίφη βρίσκεται από χτες η Εθνική μπάσκετ γυναικών. Η ελληνική ομάδα νίκησε 58-48 τη Νότια Κορέα για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, προκρίθηκε στη β' φάση ως 3η του 1ου ομίλου και θα διεκδικήσει μια θέση στην οκτάδα σε αγώνα μπαράζ με αντίπαλο τη Νιγηρία, που επικράτησε της Αργεντινής με 75-70 και πήρε τη 2η θέση στον 2ο όμιλο.

Κόντρα στην Κορέα τα κορίτσια της Εθνικής αντιμετώπισαν δυσκολίες στα πρώτα 20 λεπτά και βρίσκονταν πίσω στο σκορ (17-16 στο 10', 28-25 ημίχρονο), παρουσιάζοντας αδυναμίες απέναντι στην κορεατική άμυνα ζώνης. Οι λύσεις βρέθηκαν στο β' μέρος, κατά το οποίο η ελληνική ομάδα άφησε τις Κορεάτισσες χωρίς πόντο για 12 λεπτά και με επιμέρους 17-0 έφερε το σκορ στο 56-35 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Νότια Κορέα: Χ. Παρκ, Γ. Παρκ, Κανγκ 10 (3), Σιμ 2, Τσόι, Χ. Παρκ 5 (1), Μπάεκ 3 (1), Ν. Κιμ 6 (1), Λιμ, Χ. Κιμ 6 (1), Παρκ 9, Κιμ 7 (1).

Ελλάδα: Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα 2, Σπυριδοπούλου 2, Παυλοπούλου 7 (1), Μάλτση 3 (1), Σωτηρίου 4, Κοσμά Σπανού 13 (12 ριμπάουντ), Καλτσίδου 8 (2), Χριστινάκη.

• Η Εβελίνα Μάλτση έγινε η πρώτη παίκτρια σε συμμετοχές στην Εθνική ομάδα, φτάνοντας χτες τις 211 και ξεπερνώντας την Σοφία Κλιγκοπούλου.
«Μίλησε» στο τέλος ο Αρης(2017-11-15 00:00:00.0)
Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική εφήβων(2015-06-29 00:00:00.0)
Σεφτέ με ...ανατροπή η Ελλάδα(2010-06-18 00:00:00.0)
Φουλάρει για Παγκόσμιο(2009-06-20 00:00:00.0)
Μεγάλες συγκινήσεις στα ομαδικά αθλήματα(2004-08-24 00:00:00.0)
Βήμα πρόκρισης(2004-08-19 00:00:00.0)