Πέμπτη 15 Μάρτη 2018
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Ανατροπή με Χάρις, πρόκριση με Πάντερ

Με πρωταγωνιστή τον Χάρις, που πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, σημειώνοντας 36 πόντους, και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Πάντερ στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΑΕΚ ανέτρεψε τη διαφορά των 10 πόντων με την οποία είχε χάσει στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ (98-88), νίκησε τη Νίμπουργκ στην Τσεχία με 93-82 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του FIBA Champions League. Η «Ενωση», αν και είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος (21-22 στο 10', 40-42 ημίχρονο), αιφνιδιάστηκε από την τσεχική ομάδα στην 3η περίοδο και έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ μέχρι το 27' (64-56). Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, και ιδιαίτερα στο 4ο δεκάλεπτο (με επιμέρους 29-14), η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Χάρις και με βελτιωμένη άμυνα κατάφερε να «προσπεράσει» με 90-80 λίγο πριν το φινάλε. Το τελευταίο ενάμισι λεπτό ήταν «θρίλερ», αφού η Νίμπουργκ μείωσε σε 90-82, ωστόσο το εύστοχο τρίποντο του Πάντερ έφερε τη διαφορά στους 11 πόντους, δίνοντας στην ΑΕΚ την πρόκριση στα προημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Στρασμπούρ - Νεπτούνας.

Αποκλεισμός ΠΑΟΚ

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ, αν και πάλεψε τουλάχιστον για 3 δεκάλεπτα στην Τουρκία με αντίπαλο την Καρσίγιακα, προσπαθώντας να υπερασπιστεί το +6 της νίκης του στην Πυλαία (74-68), ηττήθηκε με 79-67 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.