Παρασκευή 24 Νοέμβρη 2017
ΑΡΜΑΝΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 85-86
«Επίδειξη» στο Μιλάνο

Σπουδαία νίκη που τον κρατάει στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχε χτες στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της Αρμάνι με 86-85 για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τον απολογισμό τους στο 7-2 (νίκες - ήττες), χώρια το όφελος από το «διπλό» σε μία από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρωλίγκας.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με τον Ολυμπιακό να αποκτά τον έλεγχο μετά το πρώτο δεκάλεπτο (42-46 στο 20', 62-66 στο 30'), ωστόσο η αδυναμία του να εδραιώσει διαφορά στο σκορ έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανακάμψουν στην τέταρτη περίοδο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, δύο εξαιρετικές άμυνες του Ολυμπιακού από Παπανικολάου και ΜακΛίν (πρωταγωνιστής συνολικά για τον Ολυμπιακό, με 22 πόντους) κράτησαν το προβάδισμα για την ελληνική ομάδα και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΡΜΑΝΙ: Μίτσοφ 15, Πάσκολο 2, Καλνιέτις 2, Ταρζέφσκι 7, Τσιντσιαρίνι, Εμ Μπάιε 3, Θίοντορ 20, Τζέφερσον 10, Μπέρτανς, Γκουντάιτις 19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛίν 22, Παπαπέτρου 2, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 14, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 6, Ρόμπερτς 18, Μπόγρης, Γουίλτζερ, Τόμπσον.

Αλλα χτεσινά αποτελέσματα: Ζαλγκίρις Κάουνας - Εφές 91-83, Μπάμπεργκ - Βαλένθια 83-82.