Τετάρτη 3 Μάη 2017
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 87-78
Εξπρές για... Κωνσταντινούπολη

Δείχνοντας χαρακτήρα στο πλέον καθοριστικό παιχνίδι της σεζόν μέχρι τώρα, ο Ολυμπιακός κατάφερε χτες στο ΣΕΦ να προκριθεί στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης επικρατώντας με 87-78 της Εφές, στην 5η αναμέτρησή τους για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας. Ετσι, η ελληνική ομάδα με συνολικό σκορ 3 νίκες - 2 ήττες σφράγισε το εισιτήριο για την 6η συμμετοχή της σε φάιναλ φορ τα τελευταία 9 χρόνια και τη 10η συνολικά. Στη διοργάνωση, που θα διεξαχθεί το τριήμερο 19 - 21 Μάη, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ενώ στο άλλο παιχνίδι θα κοντραριστούν Φενερμπαχτσέ - Ρεάλ Μαδρίτης. Η τετράδα είναι η ίδια με αυτήν στη διοργάνωση του 2015 ενώ σημειώνεται πως το 2012 ο Ολυμπιακός στην ίδια πόλη είχε κερδίσει το τρόπαιο νικώντας στον τελικό την ΤΣΣΚΑ.

Στο χτεσινό ματς οι «ερυθρόλευκοι», αν και με διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, έφθασαν στην επιτυχία χάρη στο καλό παιχνίδι τους στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά (12-5 στο 5', 25-21 στο 10'), εντούτοις στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές με μπροστάρηδες τους Οσμάν, Χάνεϊκατ άλλαξε τα δεδομένα παίρνοντας τα ηνία στο ρυθμό του αγώνα και στο σκοράρισμα (37-41 ημίχρονο). Ωστόσο στην επανάληψη η εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε σημαντικά, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έκλεισαν την άμυνα σταματώντας τα μακρινά σουτ των αντιπάλων (είχαν κάνει τη ζημιά μέχρι τότε). Την ίδια στιγμή, επιθετικά, με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου - Σπανούλη και τον Μπιρτς να προσφέρει πολύτιμη βοήθεια (αμυντικά και επιθετικά) κάτω από τα καλάθια, ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά ασφαλείας (63-58 στο 30', 68-60, 76-67) ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη.

Την πρόκρισή του στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας σφράγισε χτες ο Ολυμπιακός μετά την 3η νίκη επί της Εφές, στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός: Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (2), Ουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 4.

Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 10 (2), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέινζερ 10, Ερτέλ 10, Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κιρκ 4.

Συνέχεια στην κατηφόρα(2019-11-08 00:00:00.0)
Μετρούν αντίστροφα οι «αιώνιοι»(2018-11-08 00:00:00.0)
Τίτλος στο ΣΕΦ για τον Παναθηναϊκό(2017-06-13 00:00:00.0)
Ανετο πρώτο βήμα για Ολυμπιακό(2017-05-11 00:00:00.0)
Να κλειδώσει το πλεονέκτημα(2017-02-23 00:00:00.0)
Ξεχωρίζει ο Ολυμπιακός(1997-11-08 00:00:00.0)