Παρασκευή 31 Μάρτη 2017
Σελίδα 34
ΕΦΕΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 77-69
Ανώδυνη ήττα

Αλλη μια ήττα, 3η στα τελευταία 4 ματς υπέστη χτες ο Ολυμπιακός, χάνοντας στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές με 77-69 για την 29η και προτελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το αποτέλεσμα δεν έχει ιδιαίτερες συνέπειες για την ελληνική ομάδα, η οποία έχει εξασφαλίσει την 3η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Από την άλλη η νίκη είναι ιδιαίτερα σημαντική για την Εφές, καθώς της δίνει κάποιες ελπίδες μέχρι και για την 4η θέση με συνδυασμό αποτελεσμάτων στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρά το καλό ξεκίνημα, όταν προηγήθηκαν με 10-2, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, με τους γηπεδούχους αντίθετα να ανακάμπτουν με μπροστάρη τον Ερτέλ (18π), βρίσκοντας το εύκολο σουτ στην επίθεση και παίρνοντας τα ηνία στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (22-15,34-28, 43-36). Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στην επανάληψη, με την τουρκική ομάδα να ελέγχει τον ρυθμό και το προβάδισμα, χτυπώντας είτε με την ταχύτητα είτε με τις προσωπικές ενέργειες των παικτών της. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει λύσεις, κυρίως αμυντικά, ενώ ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Γκριν δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Από την ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Πρίντεζης (16π).