Πέμπτη 1 Δεκέμβρη 2016
FIBA CHAMPIOΝS LEAGUE
Αυτή τη φορά δεν... κάηκε

Μπορεί και πάλι (5η φορά το τελευταίο διάστημα) να έπαιξε με τη φωτιά, ωστόσο, αυτή την φορά δεν ...κάηκε ο ΠΑΟΚ, μιας και νίκησε χτες στην Πυλαία τη Βέντσπιλς με 85-81 στην παράταση (κ.α. 71-71 ) για την 7η αγωνιστική του 3ου ομίλου στο FIBA Champions League. Eτσι, οι «ασπρόμαυροι» πήραν βαθμολογική ανάσα αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για πρόκριση. Ο «Δικέφαλος» αν και για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσε τους φιλοξενούμενους στο σκορ, κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους στην τελευταία περίοδο (60-50). Ωστόσο τα λάθη οδήγησαν στην ανάκαμψη της Βέντσπιλς, η οποία έκανε το παιχνίδι ντέρμπι στην παράταση. Οι γηπεδούχοι όμως εκεί ήταν καλύτεροι παίρνοντας τη νίκη. Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Σάιμπερτ 16 (2 τριπ., 4 ριμπ.).