Πέμπτη 17 Νοέμβρη 2016
Του ... έκοψε τα φτερά

Στο ελάχιστο ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών μετά τη χτεσινή ήττα στην Πυλαία από την πολωνική Σκρα Μπελχάτοφ με 3-0 στον πρώτο αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο. Ετσι, ενόψει της ρεβάνς στην Πολωνία την ερχόμενη Κυριακή, τα πράγματα για την ελληνική ομάδα θεωρούνται εξαιρετικά δύσκολα. Πρακτικά χρειάζεται τη νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-1 προκειμένου να οδηγήσει τα πράγματα στο χρυσό σετ και να παιχθεί η πρόκριση. Σημειώνεται πως ακόμα και σε περίπτωση νίκης του «Δικεφάλου» με 3-2 η Σκρα είναι αυτή που παίρνει την πρόκριση. Βάσει του συστήματος διεξαγωγής μετράνε οι βαθμοί και όχι τα σετ (ήδη η Σκρα προηγείται με 3-0). Στο χτεσινό αγώνα ο λαβωμένος από τις σημαντικές απουσίες των Νταντ, Γκόμεζ «Δικέφαλος» είχε την ατυχία να βρεθούν και σε κακή επιθετική μέρα αρκετά βασικά του ατού. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα το δίδυμο Κούρεκ - Λίσινατ που πέτυχαν μάλιστα σημαντικούς πόντους στο τέλος των κρίσιμων πρώτου και τρίτου σετ.

Τα σετ: 22-25, 17-25, 20-25.