Παρασκευή 28 Οχτώβρη 2016
ΠΑΟ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ
Με... φόρα από τη Γερμανία

Ανεβασμένος ψυχολογικά (και βαθμολογικά) από τη νίκη του στη Γερμανία επί της Μπάμπεργκ ο Παναθηναϊκός, ετοιμάζεται σήμερα για ένα ακόμη δύσκολο τεστ στην Ευρωλίγκα, φιλοξενώντας τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ (21.15 ΕΡΤ) για την 4η αγωνιστική. Με τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει βγάλει επιτυχημένα το ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας και φυσικά να έχει πλέον καλύτερη εικόνα γι' αυτή (ουσιαστικά μόλις πριν τον αγώνα με την Μπάμπεργκ είχε γνωρίσει τους παίκτες) οι πράσινοι στοχεύουν στην τρίτη νίκη τους μέχρι τώρα. Παράλληλα, θέλουν να διατηρήσουν και το αήττητο εντός έδρας (έχει προηγηθεί η νίκη επί της Ζαλγκίρις), προκειμένου έτσι να μην... πετάξουν την επιτυχία στη Γερμανία. Ο νέος τεχνικός της ομάδας, μιλώντας για τον αγώνα κόντρα στην Μπάμπεργκ, στάθηκε στην αντίδραση που είχαν οι παίκτες του στα τελευταία λεπτά, όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο (αντεπίθεση με σερί 11-0), ωστόσο όπως είπε υπάρχουν και σημεία που χρήζουν ανάλυσης. Οπως, για παράδειγμα, τα αμυντικά λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο που έδωσαν το δικαίωμα στη γερμανική ομάδα να πάρει διαφορά στο σκορ. Μάλιστα, όπως είπε, ενόψει Ερυθρού Αστέρα χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη προσοχή. Πολύ περισσότερο δε που οι αντίπαλοι βρίσκονται σε ιδανική ψυχολογική κατάσταση, καθώς προέρχονται από σημαντική νίκη επί της Μπαρτσελόνα.

Μετά τη νίκη επί της Μπάμπεργκ ο Παναθηναϊκός θέλει το ίδιο σήμερα και με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ

Στο υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής που θα γίνει σήμερα θα παίξουν: Γαλατασαράι - Φενέρ (20.00 Novasports 2), Ζαλγκίρις - Μακάμπι Τελ Αβίβ (20.00 Novasports 4) Μπαρτσελόνα - Μπάμπεργκ (22.00 Novasports 1).