Τρίτη 10 Ιούλη 2001
ΣΤΙΒΟΣ
Θετικά δείγματα

Πολύ καλά... δείγματα γραφής, ενόψει της συμμετοχής τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Εντμοντον (3-12 Αυγούστου), έδωσαν αρκετοί αθλητές μας στους Βαλκανικούς Αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στα Τρίκαλα. Συγκεκριμένα, ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους η σφυροβόλος Ευδοκία Τσάμογλου (1η, 65.05), η Καρολίνα Σκούρτη, που, με χρόνο 4.15.04, σημείωσε την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα από το 1998 και ο δισκοβόλος Σάββας Πανάβογλου που πήρε την πρώτη θέση με 60.43 μ.

• Την πρώτη θέση στο δεύτερο στη σειρά μίτινγκ του «Γκόλντεν Λιγκ» που διεξήχθη στο Παρίσι πήρε ο πρωταθλητής μας στον ακοντισμό Κώστας Γκατσιούδης με βολή στα 86,81 μ. Ωστόσο, ο Ελληνας αθλητής, όπως όλα δείχνουν, δε θα συμμετάσχει στο μίτινγκ του Οσλο, καθώς αντιμετωπίζει προβλήματα με το γόνατο και τους κοιλιακούς.
  • Το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα τριάθλου, που διεξήχθη στη Μυτιλήνη, κατέκτησε ο αθλητής του Σπάρτακου Γλυφάδας, Βασίλης Κρομμύδας, με επίδοση 2:01:58.