Τετάρτη 5 Αυγούστου 2015
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Σελίδα 11
ΝΕΟΛΑΙΑ (ΤΕΤΡΑΣΕΛΙΔΟ)
Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ

Οι εκδηλώσεις του 41ου Φεστιβάλ της ΚΝΕ και του «Οδηγητή» θα κορυφωθούν το κεντρικό τριήμερο της Αθήνας, στο πάρκο «Αντώνης Τρίτσης», στο Ιλιον. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα, με τη συμμετοχή πολλών και αξιόλογων καλλιτεχνών. Σήμερα παρουσιάζουμε αναλυτικά το πρόγραμμα, το οποίο έχει ως εξής:

Πέμπτη 17 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 Παντελής Θαλασσινός

23.30 Βασίλης Παπακωνσταντίνου

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.00 «Πολεμάμε και τραγουδάμε», από την ομάδα παραδοσιακών χορών της ΚΝΕ και το παραδοσιακό σχήμα της ΚΝΕ

21.30 «Από τα μπουντρούμια και την εξορία του νέου κόσμου ξεκινά η Ιστορία», από το συγκρότημα «Ρωμιοσύνη»

22.45 Νησιώτικο γλέντι με τους Νίκο Οικονομίδη και Κυριακή Σπανού

ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.00 Συναυλία με μαθητικά συγκροτήματα

21.30 Rebellion Connexion + Frank (Manifesto the Label)

23.00 Ησαΐας Ματιάμπα, Μύρωνας Στρατής

Παρασκευή 18 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.00 «Τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις ζήσαμε ακόμα...»

Ενορχήστρωση: Μανώλης Ανδρουλιδάκης

Τραγουδούν: Μαρία Φαραντούρη, Μανώλης Μητσιάς, Χαράλαμπος Γαργανουράκης, Δημήτρης Μπάσης

23.00 «Με τα φώτα στη διαπασών»

Λάκης Παπαδόπουλος, Γιάννης Γιοκαρίνης, Νίκος Ζιώγαλας, Μανώλης Φάμελλος

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Τα τραγούδια των διώξεων» από το λαϊκό - ρεμπέτικο σχήμα της ΚΝΕ

22.30 Χοροί και τραγούδια της Κάτω Ιταλίας από τους Encardia

23.45 Λαϊκό γλέντι με τον Βαγγέλη Κορακάκη

ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.00 «Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος» Μουσικοθεατρικό αφιέρωμα από μαθητές

22.00 Συναυλία με μαθητικό συγκρότημα

22.30 Sober

23.30 KollektivA

Σάββατο 19 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Λυπήσου αυτούς που δεν ονειρεύονται... Κατάκτησε το αδύνατο». Αφιέρωμα στον Νίκο Καββαδία.

Ενορχήστρωση: Θάνος Μικρούτσικος, Θύμιος Παπαδόπουλος

Τραγουδούν: Ρίτα Αντωνοπούλου, Κώστας Θωμαΐδης, Αννα Λινάρδου, Αφροδίτη Μάνου, Μίλτος Πασχαλίδης

23.15 Λαυρέντης Μαχαιρίτσας

00.30 Μίλτος Πασχαλίδης, Μπάμπης Στόκας, Γιώτα Νέγκα

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 Παραδοσιακό γλέντι με την Γιώτα Βέη

23.30 Λαϊκό γλέντι με τον Γιώργο Μαργαρίτη

ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

19.00 Συναυλία με μαθητικό συγκρότημα

21.30 Βράβευση νικητριών ομάδων του Μαθητικού Πανελλαδικού Διαγωνισμού

22.30 Στροφή band

23.00 Stand up comedy με τον Χριστόφορο Ζαραλίκο

23.45 Imam Baildi

ΧΩΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Πέμπτη 17 Σεπτέμβρη

19.00 Παρουσίαση της ζωής και του έργου των εικαστικών Γιάννη Στεφανίδη και Γιώργου Φαρσακίδη.

20.00 Μουσική παράσταση με χοροθεατρικά δρώμενα: «Θα σταθούμε ορθές», αφιερωμένη στις κρατούμενες των Γυναικείων Φυλακών «Αβέρωφ».

Παρασκευή 18 Σεπτέμβρη

19.30 Εκδήλωση - αφιέρωμα στον κομμουνιστή λογοτέχνη Θέμο Κορνάρο, με τίτλο: «Για να μην κατακλύσει η ζούγκλα τους ανθρώπινους συνοικισμούς».

Σάββατο 19 Σεπτέμβρη

19.00 Παρουσίαση πρωτότυπου μελοποιημένου έργου πάνω σε ποίηση Ναζίμ Χικμέτ.

Εκθεση με έργα των εικαστικών Γ. Φαρσακίδη και Γ. Στεφανίδη, με θέμα τα «πέτρινα χρόνια» των εξοριών

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

Πέμπτη 17 Σεπτέμβρη

18.00 Εργαστήρια με ζωγραφική και κατασκευές

19.30 «Η μαύρη πεταλούδα», αφήγηση παραμυθιού

20.15 «Οι μουσικοί της Βρέμης και η τόλμη των παραμυθιών», από τους Τρομπετίνι

21.30 Παράσταση Καραγκιόζη από τον Θ. Λιούνη

Παρασκευή 18 Σεπτέμβρη

18.00 Εργαστήρια με ζωγραφική και κατασκευές

19.30 «Μάντεψε ποιος!» διαδραστικό παιχνίδι

20.15 «Το καπλάνι της βιτρίνας», από παιδική θεατρική ομάδα

21.15 «Πέτα, Λούδα!» Παράσταση με την τεχνική sand art από το Θέατρο Κούκλας της Ι. Μπόικο

Σάββατο 19 Σεπτέμβρη

18.00 Εργαστήρια με ζωγραφική και κατασκευές

19.30 Παράσταση μαγείας με τον ταχυδακτυλουργό Tristan.

20.30 «Ειρήνη»του Αριστοφάνη, κουκλοθέατρο με την τεχνική του Μαύρου Θεάτρου από τους ΚΟΥ-ΚΛΟ

Κάθε μέρα 18.00 - 19.30 θα πραγματοποιούνται στο χώρο του Παιδότοπου face painting και εργαστήρι κατασκευής μαριονέτας από το θέατρο Κούκλας της Ι. Μπόικο «PEOPLE & PUPPETS' SVIT».


Κορυφή σελίδας

Τετρασέλιδα του «Ρ»
Διαβάστε στο «Ρ»
Ο καιρός
Weather data from openweathermap.org