Αφιέρωμα στην Ακροναυπλία από την ΠΕΑΦΕ (Πανελλήνια Ενωση Αγωνιστών και Φίλων της ΕΠΟΝ) πραγματοποιήθηκε στη Θεατρική Σκηνή, την πρώτη μέρα του Φεστιβάλ. Το αφιέρωμα ξεκίνησε με την ομιλία της Προέδρου της ΠΕΑΦΕ, Γ. Μαχαίρα, που διακοπτόταν από στίχους ποιημάτων του Βάρναλη, Παπαπερικλή κ.ά.
Στο αφιέρωμα διαβάστηκαν και γράμματα γυναικών των πολιτικών κρατουμένων, ενώ η εκδήλωση έκλεισε με κλέφτικα που τραγουδούσαν τότε οι κρατούμενοι από παροικίες της Μακεδονίας, Θεσσαλίας και Πελοποννήσου και τραγούδια της ΕΠΟΝ, από το πολιτιστικό της ΠΕΑΦΕ.