Τρίτη 29 Ιούλη 2014
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
Μεγάλη νίκη για την Εθνική

Ahmet Tokyay

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Σταμάτη, ο οποίος σημείωσε τρία καθοριστικά τρίποντα στη δεύτερη παράταση, η Εθνική ομάδα Εφήβων επικράτησε της Ισπανίας με 89-85 στο πρώτο ματς της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων της Τουρκίας. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κατάφερε από πολύ νωρίς να προηγηθεί, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με μια διαφορά τριών πόντων. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Ισπανία κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και με τους Αλόνσο και Μαρτίνεζ πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους. Στα τελευταία 10 λεπτά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέκαμψε και κατάφερε να επιστρέψει από το -11, ενώ ένα καθοριστικό τρίποντο του Οικονομόπουλου της έδωσε θέση οδηγού στον αγώνα λίγο πριν από το φινάλε. Η Ισπανία ισοφάρισε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Εθνική προηγήθηκε με 74-70, αλλά οι Ισπανοί, με ένα τρίποντο - δώρο, κατάφεραν να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα και σε νέα παράταση. Εκεί ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος με τρία καθοριστικά τρίποντα και δύο βολές λίγο πριν από το σφύριγμα της λήξης έδωσε τη νίκη στην ομάδα, φτάνοντας συνολικά τους 31 πόντους.

Σήμερα η Εθνική αντιμετωπίζει στις 6.30 μ.μ. τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65. Παράταση: 75-75 α΄παρ., 85-89 β' παρ.

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).