Σελίδα 13
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Νέα και Εκδηλώσεις

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ οι τελικές φάσεις των Ομαδικών Πρωταθλημάτων Παίδων <16 και Παμπαίδων <12. Το πρωτάθλημα αφορούσε ομάδες της Αττικής και έγινε στη Νέα Ιωνία με διοργανωτές την Ενωση Σπάρτης Μικράς Ασίας, τον τοπικό Δήμο και την ΕΣΣΝΑ.

Πρωταθλήτρια Παίδων αναδείχθηκε η Πνευματική Στέγη Περιστερίου όπου στον τελικό νίκησε το «Φυσιολάτρη» Νίκαιας 5,5-0,5, ο οποίος πήρε τη 2η θέση στις 8 ομάδες. Στο μικρό τελικό η ομάδα του ΣΟ Καλλιθέας νίκησε τον Πειραϊκό Ομιλο Σκακιστών (4η θέση) με 4-2 και κατέλαβε την 3η θέση.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων, Πρωταθλήτρια Αττικής αναδείχθηκε η Σκακιστική Επικοινωνία Ηρακλείου μετά από αγώνες μπαράζ (15' παρτίδες) με την ομάδα του Σ.Ο. Αιγάλεω με σκορ 3,5-2,5. Η μεταξύ τους συνάντηση είχε λήξει ισόπαλη 3-3. Την τρίτη θέση πήρε η ομάδα του «Φυσιολάτρη» Νίκαιας, μετά τη νίκη της επί της «Αίγλης» Παπάγου (4η θέση) με 4,5-1,5.

ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ της Ενωσης Σκακιστικών Σωματείων Αττικής, αυτή του Ομαδικού Πρωταθλήματος Γυναικών 2011, πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ΑΠΟ «Κότινος» Χολαργού με 10 β. Δεύτερη η ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης με 8 β. και τρίτη η ομάδα ΕΟΑΟ «Φυσιολάτρης» Νίκαιας με 7 βαθμούς. Στο Πρωτάθλημα Γυναικών συμμετείχαν 13 ομάδες από την Αττική.

ΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 2011 για 18 και 20 χρόνων θα πραγματοποιηθούν στον Πολιτιστικό Πολυχώρο Δήμου Νίκαιας - Αγ. Ι. Ρέντη «Μάνος Λοΐζος» - Θηβών 245, από 22 έως 30 Δεκέμβρη 2011.

Επίσης το 16ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Ράπιντ «Δημήτρης Παρλιάρος» διεξήχθη χτες Σάββατο στο εντευκτήριο του ΕΟΣ Αχαρνών, Φιλαδελφείας 126.