Κυριακή 11 Σεπτέμβρη 2011
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Σελίδα 8
37ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΝΕ - ΟΔΗΓΗΤΗ
Ολόκληρο το πρόγραμμα του Φεστιβάλ
Πέμπτη 15 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Μην καρτεράτε να λυγίσουμε», αφιέρωμα στους αλύγιστους και ανυποχώρητους της ταξικής πάλης, με τους Γεράσιμο Ανδρεάτο, Μανώλη Ανδρουλιδάκη, Ρίτα Αντωνοπούλου, Κώστα Θωμαΐδη. Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης.

23.00 Συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου.

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

19.30 Συζήτηση για τις εξελίξεις στο χώρο του ποδοσφαίρου: «Κόκκινη κάρτα στο ποδόσφαιρο-επιχείρηση». Ομιλητές: Θοδωρής Λιάπης, υπεύθυνος του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ, Σάββας Κωφίδης, προπονητής και πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής, Βασίλης Νικάκης, πρώην διεθνής διαιτητής.

21.30 «Με μια λύρα από τον Πόντο ως την Κρήτη», με τους Γιώργο Αμαραντίδη, Αλέξανδρο Παπαδάκη.

23.30 Αφιέρωμα στην Σωτηρία Μπέλλου από το συγκρότημα του Νίκου Τατασόπουλου και την Μαρία Κώτη.

ΣΚΗΝΗ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

19.30 Συζήτηση για τη «Ρώσικη Πρωτοπορία» με εισηγήτρια την Ελένη Μηλιαρονικολάκη, μέλος της ΚΕ και υπεύθυνη του Τμήματος Πολιτισμού της ΚΕ και συναυλία με έργα συνθετών της εποχής από τα Μουσικά Σύνολα της ΚΝΕ.

22.00 Αφιέρωμα στον ποιητή Νίκο Γκάτσο, από το συγκρότημα «Ρωμιοσύνη».

22.45 Συναυλία του Πάνου Μπούσαλη.

23.30 Συναυλία με τους «Κι έτσι οι μέρες περνούν, the band».

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.00 «Ο κύκλος με την κιμωλία» του Μπ. Μπρεχτ, από τη Θεατρική Ομάδα του ΠΑΜΕ.

ΔΙΕΘΝΟΥΠΟΛΗ

20.00 Μουσική παράσταση - αφιέρωμα στη μελοποιημένη ποίηση Λατινοαμερικάνων ποιητών όπως Π. Νερούδα, Χοσέ Μαρτί, σε μετάφραση Χάιμε Σβατρ (Jaime Svart) από το συγκρότημα «Αμάν Ναι!». Τίτλος της παράστασης είναι «Τα τραγούδια της Γης».

22.00 Συναυλία για τους 5 Κουβανούς που κρατούνται στις φυλακές του Μαϊάμι.

ΧΩΡΟΣ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ - ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19.00 Προβολή ντοκιμαντέρ για τη μετανάστευση.

ΧΩΡΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

19.00 Βιβλιοπαρουσίαση του «Κομμουνιστικού Μανιφέστου».

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

17.30 Χαμένοι στο διάστημα (κυνήγι χαμένου θησαυρού).

19.00 Παρουσίαση του βιβλίου «Παιδαγωγικό ποίημα» του Α. Σ. Μακάρενκο.

20.30 Παράσταση: «Ο Καραγκιόζης στο διάστημα» από τον Θανάση Λιούνη.

21.30 Προβολή ταινίας μικρού μήκους: «Το κόκκινο μπαλόνι».

Παρασκευή 16 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Και στον ίδρο το δικό γίνε συ τ' αφεντικό», μουσικο-θεατρικό αφιέρωμα στον ποιητή Κώστα Βάρναλη, με την ορχήστρα της ΚΝΕ και τους Ειρήνη Σακαλή, Σταμάτη Σαμοΐλη, Νατάσα Μουσάδη, Γιώργο Γεωργακάκη.

23.00 Συναυλία του Goran Bregovic.

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.00 Συζήτηση:«Οικονομικές - Πολιτικές εξελίξεις και προοπτικές της ταξικής πάλης, 20 χρόνια μετά τη νίκη της αντεπανάστασης». Θα μιλήσει η Ελένη Μπέλλου, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.

21.30 Μουσικό αφιέρωμα: «100 χρόνια από τη γέννηση του ποιητή Φώτη Αγγουλέ», σε επιμέλεια της Πολιτιστικής Επιτροπής του ΚΣ της ΚΝΕ με το συγκρότημα της Νατάσας Παπαδοπούλου - Τζαβέλα.

23.00 «Ταξίδι στο Αιγαίο», νησιώτικο γλέντι με τον Νίκο Οικονομίδη.

ΣΚΗΝΗ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

21.30 Συναυλία από μαθητικά συγκροτήματα: «Επαναστατικό Μινόρε» (Πετρούπολη, Καματερό), «Broken Morning» (Περιστέρι), «Outofdate» (Πετρούπολη).

22.30 Συναυλία alternative rock με τους «Biotech».

23.30 Συναυλία rock από τους «Jethro Talibans».

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.00 Πλατφόρμα σύγχρονου χορού.

ΔΙΕΘΝΟΥΠΟΛΗ

20.00 Μουσικο-θεατρικό αναλόγιο αφιερωμένο στα 140 χρόνια από την Κομμούνα του Παρισιού.

ΧΩΡΟΣ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ - ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

20.00 Συζήτηση με θέμα: «Η πλούσια πείρα από τις μάχες του εργατικού κινήματος το χρόνο που πέρασε οδηγός για τις πιο σύνθετες, πιο σκληρές και πιο αποφασιστικές μάχες του επόμενου διαστήματος». Ομιλητής: Γιώργος Σκιαδιώτης, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ.

ΧΩΡΟΣ ΑΕΙ - ΤΕΙ

18.30 Βιβλιοπαρουσίαση του έργου του Καρλ Μαρξ «Ο εμφύλιος πόλεμος στη Γαλλία», από τον Γιώργο Σιδέρη, μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ.

ΧΩΡΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

19.00 Βιντεοπροβολή για την πορεία του μαθητικού κινήματος και συζήτηση για την οργάνωση των μαθητικών αγώνων τη νέα σχολική χρονιά.

ΧΩΡΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

20.00 Επίδειξη σιμουλτανέ (σκάκι) από τον γκραντ μετρ και δευτεραθλητή Ελλάδας, Σπύρο Καπνίση.

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

17.30 Εργαστήριο κούκλας - κουκλοθέατρου.

19.00 Συζήτηση με νέους γονείς για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού.

20.30 Κουκλοθέατρο: «Ο μισοκοκοράκος» από το εργαστήριο «Μαιρηβή».

21.30 Προβολή ταινίας μικρού μήκους: «Το άσπρο άλογο».

Σάββατο 17 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.30 Χαιρετισμός από τον Γραμματέα του ΚΣ της ΚΝΕ, Θοδωρή Χιώνη.

20.45 Ομιλία από την ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα.

21:30 «Το μέλλον δε θα 'ρθει από μονάχο του», συναυλία με τους Θάνο Μικρούτσικο, Χρήστο Θηβαίο, Γιάννη Κούτρα, Αννα Λινάρδου.

23:00 «...Και θα λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση», αφιέρωμα στα 100 χρόνια από τη γέννηση του ποιητή Οδυσσέα Ελύτη με τους Δημήτρη Μητροπάνο, Βασίλη Λέκκα, Δημήτρη Μπάση, Ανδριάνα Μπάμπαλη. Απαγγελία: Κώστας Καζάκος. Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης.

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Η λαϊκή παράδοση σε μέλλοντες διαρκείας...», Ηπειρώτικα, πολυφωνικά, γκάιντες, τσαμπούνες και ικαριώτικα, με χορούς και με τραγούδια.

23.30 Λαϊκό γλέντι με τον Βαγγέλη Κορακάκη.

ΣΚΗΝΗ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

19.00 Συζήτηση για τις εξελίξεις στο χώρο του Πολιτισμού: «Η επιδείνωση που θα επιφέρουν στην πράξη οι πολιτικές και οι νόμοι για τον κινηματογράφο, το θέατρο και τη μουσική τόσο στην καλλιτεχνική δημιουργία και τη ζωή των καλλιτεχνών, όσο και στην επίθεση στη συνείδηση του λαού».

21.30 Συναυλία από μαθητικά συγκροτήματα: «DIVO» (Ν. Ιωνία), «ΑΝΥ.Ρ» (Ζωγράφου), «Αγραφοι Νόμοι» (Ηλιούπολη).

22.30 «Ιστορίες για κρουστά», Βασίλης Βασιλάτος.

23.30 Συναυλία από τους «KollektivA - Μια ιδέα που εξαπλώνεται».

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

19.15 «27/9/1941-27/9/2011: Εκδήλωση - αφιέρωμα για τα 70 χρόνια από την ίδρυση του ΕΑΜ» από την ΠΕΑΦΕ και την ΚΝΕ.

ΧΩΡΟΣ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ - ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

18.30 Εκδήλωση για την Ανεργία.

19.00 Εκδήλωση με θέμα «Η ιστορία του εργατικού και γυναικείου κινήματος οδηγός στους ταξικούς μας αγώνες» με τραγούδια αφιερωμένα σε μάχες του παγκόσμιου εργατικού και του γυναικείου κινήματος.

ΧΩΡΟΣ ΑΕΙ - ΤΕΙ

18.30 Εκδήλωση με θέμα: «Επιστήμη στην υπηρεσία του λαού και της εξουσίας του». Θα μιλήσει ο Νίκος Σοφιανός, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.

ΧΩΡΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

19.00 Παιχνίδι ερωτήσεων με θέμα: «Αλήθειες και ψέματα για την πρώτη προσπάθεια του ανθρώπου να οικοδομήσει το σοσιαλισμό».

ΧΩΡΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

21.30 Τουρνουά μπλιτς (σκάκι, Ελβετικό πέντε γύρων).

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

17.30 Μάθημα σκάκι για παιδιά.

19.00 Μουσικοθεατρική παράσταση: «Το πολύχρωμο παραμύθι» από την Ιρίνα Μπόικο.

21.30 Μουσικοκινητικά παιχνίδια.


Κορυφή σελίδας

Διαβάστε στο «Ρ»
Ο καιρός
Weather data from openweathermap.org