Τρίτη 25 Γενάρη 2005
Σελίδα 36
Πήρε... ρόπαλο

Οταν βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ τότε κατάλαβαν οι παίκτες του Ηρακλή ότι παίζουν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και αποφάσισαν να ξυπνήσουν. Αποτέλεσμα, το υπόλοιπο του παιχνιδιού να το μετατρέψουν σε... περίπατο και με το 3-1 (25-18, 23-25, 24-25, 20-25) επί των «ερυθρολεύκων» έβαλαν την υποθήκη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Πάντως ας σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τρία βασικά τους στελέχη αφού απουσίασαν οι Χατζηαντωνίου, Χριστοφιδέλης, Ντράκοβιτς. Κατά τα αλλά, τα φαβορί ήταν αυτά που επικράτησαν στους υπόλοιπους αγώνες. Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 (25-18, 25-18, 25-22). Ο Πανελλήνιος επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία επικρατώντας εκτός έδρας του Μίλωνα με 3-0 (21-25, 19-25, 9-25). Η απομάκρυνση του Τάσου Κουμπλή από τον πάγκο της Ορεστιάδας μάλλον λειτούργησε καταλυτικά για τους Εβρίτες που πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση νίκησαν το Ρέθυμνο με 3-0 (25-20, 25-18, 25-16). Μπορεί να τρόμαξαν στον ΠΑΟΚ όταν ισοφάρισε το Παγκράτι σε 1-1, εντούτοις στη συνέχεια ανέκαμψαν και τελικά επικράτησαν με 3-1 σετ (25-19, 22-25, 25-17, 25-21). Η βαθμολογία: Ηρακλής 34, Ολυμπιακός 28, Παναθηναϊκός 24, Πανελλήνιος 23, ΠΑΟΚ 22, ΕΑ Πατρών 20, ΑΕ Νικαίας 14, Ορεστιάδα 13, Παγκράτι 13, Ρέθυμνο 9, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 7, Μίλωνας 6. Σημ.: Δε συμπεριλαμβάνεται ο χτεσινός αγώνας ΑΕ Νικαίας-ΕΑ Πατρών.