Τρίτη 27 Ιούλη 2004
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ
Βραζιλιάνικη υπόθεση

Η Βραζιλία ήταν εφτάψυχη! Με το έβδομο γκολ του ήρωά της Αντριάνο στο φετινό Κόπα Αμέρικα, η Σελεσάο πανηγύρισε για έβδομη φορά στην ιστορία της την κατάκτηση του τροπαίου στη Ν. Αμερική. Στον συναρπαστικό τελικό, στη Λίμα του Περού, η Βραζιλία νίκησε στα πέναλτι την Αργεντινή την οποία είχε ισοφαρίσει στην τελευταία φάση του αγώνα με το χρυσό γκολ του νέου άσου της Ιντερ. Το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 2-2, ενώ στα πέναλτι η Βραζιλία είχε τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις έναντι δύο των Αργεντίνων.

Η Αργεντινή μπήκε πολύ δυνατά μέσα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Κίλι Γκονζάλες στο 20ό λεπτό. Στη συνέχεια είχε τις ευκαιρίες να πετύχει ένα ακόμα τέρμα, όμως αυτό ήρθε από τη Βραζιλία με κεφαλιά του Λουιζάο, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα. Η κυριαρχία της Αργεντινής καρποφόρησε στο 88' με το γκολ του Ντελγκάδο, όμως ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης Αντριάνο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Στο 93' κάρφωσε την Αργεντινή και έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Την τρίτη θέση της διοργάνωσης κατέκτησε η Ουρουγουάη που νίκησε 2-1 την Κολομβία στο μικρό τελικό.