Πέμπτη 10 Φλεβάρη 2000
Σελίδα 35
Γ` ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αυλαία με επεισόδια

Εκτροπα στο παιχνίδι ΑΟΚ - Ακράτητου, στην πρεμιέρα του β` γύρου. Κερδισμένος της αγωνιστικής ο Ατρόμητος

Ενα... σύννεφο αντικειμένων σκέπασε, χτες, το γήπεδο της Καρδίτσας μετά τη λήξη της αναμέτρησης της τοπικής ομάδας με τον Ακράτητο για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ` Κατηγορίας. Ο τρόπος με τον οποίο δημιουργήθηκε το τελικό 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων δεν «άρεσε» στους γηπεδούχους και στον κόσμο τους, που μετέτρεψαν τον αγωνιστικό χώρο σε... πεδίο μάχης, δημιουργώντας εκτεταμένα επεισόδια. Παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια, ενώ από τις κερκίδες τα αντικείμενα έπεφταν... βροχή. Η αφορμή για την έναρξη των εκτρόπων δόθηκε στο 76ο λεπτό του αγώνα (το σκορ ήταν 1-0, Νταλούζ στο 49`) όταν ο διαιτητής Σπυρόπουλος σφύριξε πέναλτι υπέρ του πρωτοπόρου, το οποίο ο Μουστάκας μετέτρεψε σε γκολ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι. Ο Ακράτητος πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Παυλίδης τρία λεπτά αργότερα, αλλά (για μια ακόμα φορά) το άθλημα βγήκε ηττημένο.

Μεγάλος νικητής της αγωνιστικής ήταν ο Ατρόμητος, που στο ντέρμπι της μέρας επιβλήθηκε με 2-0 της Μαρκό. Ετσι οι Περιστεριώτες εδραιώθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας. Τα άλλα αποτελέσματα είναι: Κερατσίνι - Εδεσσαϊκός 1-0, Νεάπολη - Ποσειδώνας Μηχ. 1-2, Εθνικός Κατ. - Κιλκισιακός 3-1, Νίκη Β. - θεσπρωτός 1-1, Κοζάνη - Λεωνίδιο 2-0, Απόλλων Κρ. Βρ. - Χαλκηδόνα 0-0, Αγερσανί - Δόξα Βύρωνα 2-0, Λύκοι - Ναυπακτιακός 13/2.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ακράτητος 47, Ναυπακτιακός 41, Ατρόμητος, Μαρκό 32, Αγερσανί Νάξου 31, Λύκοι - Κοζάνη 30, Λεωνίδιο 29, Ποσειδών Μηχανιώνας 28, Κιλκισιακός - Νίκη Βόλου 27, Απόλλων Κρύας Βρύσης 25, Θεσπρωτός 23, Νεάπολη - Εθνικός Κατερίνης -Κερατσίνι 22, Εδεσσαϊκός 21, Χαλκηδόνα 20, Δόξα Βύρωνα 16, Καρδίτσα 14 (σ.σ. Ναυπακτιακός και Λύκοι έχουν έναν αγώνα λιγότερο).