Πέμπτη 23 Ιούνη 2022
Σελίδα 26
BASKET LEAGUE
Στην Πάτρα κρίνεται η 3η θέση

Σε πέμπτο αγώνα, ο οποίος γίνεται σήμερα στην Πάτρα (17.00 - ΕΡΤ3), οδηγήθηκε η σειρά των μικρών τελικών της Basket League μεταξύ Προμηθέα και Λάρισας. Στο τέταρτο ματς ο Προμηθέας πήρε μεγάλη νίκη 94-76 μέσα στη Λάρισα, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2, «έσβησε» το break των Λαρισαίων στο πρώτο ματς και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας στη διεκδίκηση της τρίτης νίκης και της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα.

Ο τέταρτος μικρός τελικός είχε απρόβλεπτη εξέλιξη: Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας, γύρω στους 10 πόντους (25-16 στο 10', 45-34 ημίχρονο). Στην επανάληψη όμως «έβγαλαν» όλη τους την κούραση από τους συνεχείς αγώνες του τελευταίου μήνα, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να κάνει την ολική ανατροπή, με επιμέρους σκορ ημιχρόνου 60-31 (!) και κορυφαίο τον Νίκο Γκίκα, ο οποίος είχε 20 πόντους και 13 ασίστ.