Σελίδα 21
SUPER LEAGUE 1
Την έκπληξη ο Παναιτωλικός, μηδέν σε όλα το ντέρμπι

Eurokinissi Sports

H σπουδαία νίκη - έκπληξη του Παναιτωλικού επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στη 18η αγωνιστική της Super League 1, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα ακόμα και το ντέρμπι «αιωνίων» στη Λεωφόρο, που ήταν μετριότατο και έληξε χωρίς τέρματα. Στους κερδισμένους της αγωνιστικής και ο ΠΑΟΚ, που με τη νίκη του επί του ΟΦΗ στην Τούμπα ξαναπέρασε μετά από καιρό στη 2η θέση.

Στο «Απόστολος Νικολαΐδης» Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός «κόλλησαν» στο 0-0, σε ένα ματς με ελάχιστες καλές στιγμές και χωρίς το πάθος και την ένταση που συνήθως χαρακτηρίζουν τα ντέρμπι των «αιωνίων αντιπάλων». Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς ουσία, ενώ ο Ολυμπιακός - που λόγω Copa Africa και τραυματισμών αγωνίστηκε με πολλές απουσίες - δεν απείλησε καν επιθετικά, χωρίς πάντως και να κινδυνέψει αμυντικά.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναιτωλικός με ανατροπή στα τελευταία λεπτά πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς χάρη στο 2-1 επί της ΑΕΚ, σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος. Κακή για άλλη μια φορά η ΑΕΚ, όπως και στο επίσης εντός έδρας ματς με τον ΟΦΗ, με πολλά αγωνιστικά προβλήματα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι προηγήθηκε στο 44' με τον Ανσαριφάρντ. Οι Αγρινιώτες εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα αυτά της «Ενωσης» και με όπλο τις αντεπιθέσεις έκαναν την ανατροπή χάρη στα γκολ των Καρέλη (79') και Μεντόζα (84'). Πάντως η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για τη διαιτησία, ιδίως σε ό,τι αφορά το πρώτο γκολ του Παναιτωλικού.

Εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ πέρασε 2ος χάρη στη νίκη του με 3-0 επί του ΟΦΗ στην Τούμπα. Μια νίκη που όμως ήρθε πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, καθώς μέχρι τις αρχές της επανάληψης ήταν 0-0, με τους Κρητικούς μάλιστα να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες. Τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε για άλλη μια φορά ο Κούρτιτς, σκοράροντας δις (55', 76'), για να κλείσει το σκορ στο 84' ο Σβιντέρσκι. Εντονα παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασε ο ΟΦΗ, κυρίως για το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ.

Αλλα αποτελέσματα: Λαμία - Ιωνικός 2-1, Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 1-0, ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος 1-1, Απόλλων Σμύρνης - Αρης 0-0.

Η βαθμολογία (σε παρένθεση ο αριθμός των αγώνων που έχει δώσει κάθε ομάδα): Ολυμπιακός (17) 44, ΠΑΟΚ (16) 34, ΑΕΚ (16) 33, Παναθηναϊκός (17) 27, ΠΑΣ Γιάννινα (18) 27, ΟΦΗ (18) 26, Αστέρας Τρίπολης (17) 23 , Αρης (17) 22, Παναιτωλικός (17) 18, Βόλος (16) 18, Ιωνικός (16) 14, Λαμία (17) 14, Ατρόμητος (16) 10, Απόλλων Σμύρνης (15) 9.