Σάββατο 21 Δεκέμβρη 2019 - Κυριακή 22 Δεκέμβρη 2019
Σελίδα 28
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ Κ20
Στην κορυφή του κόσμου η Εθνική

Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο πόλο αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά η Εθνική ομάδα νέων, η οποία στον τελικό της διοργάνωσης του Κουβέιτ νίκησε 6-4 τη Σερβία και υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο που είχε κατακτήσει το 2017 στο Βελιγράδι. Η Εθνική ολοκλήρωσε το τουρνουά αήττητη και πρόσθεσε άλλη μια μεγάλη επιτυχία στο ενεργητικό του ελληνικού πόλο.

Το μεγάλο όπλο για τους παίκτες του Τεό Λοράντου ήταν για άλλη μια φορά η αποτελεσματική τους άμυνα, καθώς κράτησαν τη Σερβία χωρίς γκολ σχεδόν για όλο το πρώτο ημίχρονο, μέχρι και 2'30'' πριν από την ανάπαυλα (3-1 το σκορ ημιχρόνου). Η ελληνική ομάδα κράτησε ανέπαφη την εστία της και στην τρίτη περίοδο, με τον τερματοφύλακά της Μητράκη να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση. Η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε ντέρμπι όταν οι Σέρβοι μείωσαν στο γκολ (5-4), η Εθνική όμως έδειξε χαρακτήρα και με το καθοριστικό γκολ του Κάκαρη «σφράγισε» τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-1, 0-0, 6-4

Ελλάδα: Δαλμάρας, Καλογερόπουλος, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Δίπλαρος, Χαλυβόπουλος, Γωνιωτάκης, Μητράκης

Σερβία: Γκαβρίλοβιτς, Μπράνκοβιτς 1, Μπάρατς, Νέσιτς, Στανόγεβιτς 1, Μίτροβιτς, Βούτσινιτς, Τσβέτκοβιτς 1, Μαρτίνοβιτς, Σουλτς, Πλεβάντσιτς, Ράντοβιτς 1, Μίσοβιτς