Πέμπτη 10 Γενάρη 2019
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
«Κόλλησε» η ΑΕΚ, «καθάρισε» ο Ατρόμητος

Με την ΑΕΚ να «σκοντάφτει» στα Χανιά, τον Ατρόμητο να «κλειδώνει» την πρόκριση και την ΑΕΛ να παίρνει προβάδισμα συνεχίστηκε το δεύτερο μέρος των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του Κυπέλλου.

Στην Κρήτη η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με τον Κισσαμικό, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις για το νέο έτος με την ίδια ουσιαστικά εικόνα που έδειχνε στα τέλη του 2018. Οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν νωθροί και χωρίς διάθεση, με ελάχιστα καλά διαστήματα. Σε ένα απ' αυτά, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37'), άνοιξαν το σκορ με τον Πόνσε. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και οι γηπεδούχοι, που πάλεψαν το ματς στα ίσα, έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης με τον Ρίκι στις καθυστερήσεις.

Την πρόκριση στα προημιτελικά εξασφάλισε πλην συγκλονιστικού απροόπτου ο Ατρόμητος, μετά την ευρεία νίκη του στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0, καθιστώντας τη ρεβάνς στο Περιστέρι τυπική διαδικασία. Και τα τρία γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Κουλούρης (27' πέν., 63' και 71').

Πλούσιο σε θέαμα και γκολ και συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το ματς στη Λάρισα, όπου η ΑΕΛ επικράτησε 3-2 του Αστέρα Τρίπολης και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Ντέλετιτς (6'), Ζίζιτς (22') και Φατιόν (46'), και για τους Αρκάδες οι Τσιλιανίδης (43') και Μανιάς (65').

Σήμερα το Λαμία - ΠΑΟ

Η αυλαία των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» πέφτει σήμερα στη Λαμία, όπου η τοπική ομάδα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (19.30 - Cosmote Sport 1), με τους «πράσινους» να επιδιώκουν να θέσουν από τώρα τις βάσεις για την πρόκριση.