Με μαζική συμμετοχή στις δίωρες στάσεις εργασίας ανά βάρδια, χτες Πέμπτη 25 Μάη, οι εργαζόμενοι στην εταιρεία «IMERYS», στα μεταλλεία βωξίτη στη Φωκίδα, απαίτησαν την άμεση επαναπρόσληψη συναδέλφου τους που απολύθηκε μετά από 16 χρόνια εργασίας, χωρίς μάλιστα κάποια αιτιολογία, καθώς και τη στελέχωση των κρατικών ελεγκτικών μηχανισμών, την πλήρη εφαρμογή των μέτρων υγείας και ασφάλειας στις στοές. Στο πλευρό των εργαζομένων στην «IMERYS» βρέθηκε αντιπροσωπεία συνδικαλιστών από τη Γραμματεία του ΠΑΜΕ, με επικεφαλής τον Βάλσαμο Συρίγο. Επίσης, ο Δημήτρης Μπάτης, αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Μεταλλωρύχων (ΟΜΕ), και η Ειρήνη Καραχάλιου, πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Φωκίδας. Η αντιπροσωπεία...