Τις κλήσεις των παικτών που θα στελεχώσουν την αποστολή της Εθνικής ομάδαδς ενόψει των υποχρεώσεων για το νεοσύστατο UEFA Nations League ανακοίνωσε χτες ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μίκαελ Σκίμπε. Η Ελλάδα θα κάνει πρεμιέρα κόντρα στην Εσθονία εκτός έδρας (8 Σεπτέμβρη), ενώ θα ακολουθήσει η αναμέτρηση με την Ουγγαρία, επίσης εκτός (11 Σεπτέμβρη). Θυμίζουμε ότι το νέο εγχείρημα της UEFA δημιουργήθηκε με σκοπό να αντικαταστήσει τα φιλικά παιχνίδια, ενώ υπό προϋποθέσεις θα κρίνει και κάποιες θέσεις για συμμετοχή στο Euro 2020.
Στις κλήσεις του Σκίμπε περιλαμβάνονται ο Ευθύμης Κολούρης του Ατρόμητου και ο Μάριος Οικονόμου της ΑΕΚ, που έχουν πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις με τις ομάδες τους στο ξεκίνημα της σεζόν.
Αναλυτικά η αποστολή:
Καρνέζης, Μπάρκας, Γιαννιώτης, Μπακάκης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Οικονόμου, Τζαβέλλας, Λυκογιάννης, Γιαννούλης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Τζιόλης, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Πέλκας, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Μπακασέτας, Τάσος Δώνης, Μήτρογλου, Κουλούρης.
Η έναρξη της προετοιμασίας της Εθνικής έχει προγραμματιστεί για την Τρίτη 4 Σεπτέμβρη.