Τρίτη 9 Γενάρη 2018
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Δεν έφτανε η βελτίωση

Παρόλο που παρουσίασε σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις της, η Εθνική χάντμπολ ανδρών δεν απέφυγε την ήττα από το Βέλγιο με 26-24 στη Θεσσαλονίκη, για την 4η αγωνιστική του ομίλου της στα προκριματικά για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2019. Ετσι, με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς, χάθηκαν και οι τελευταίες ελπίδες πρόκρισης. Πλέον, ενόψει των δύο αγώνων που απομένουν με αντιπάλους την Ολλανδία (11 Γενάρη) και την Τουρκία (14 Γενάρη), ζητούμενο για την Εθνική είναι να δείξει περαιτέρω βελτίωση και να φτάσει στα πρώτα θετικά αποτελέσματα.

Στον αγώνα με το Βέλγιο, η Εθνική κυριάρχησε των αντιπάλων της στο πρώτο ημίχρονο (14-9). Στην επανάληψη όμως οι Βέλγοι ανέκαμψαν, άλλαξαν τα δεδομένα και παρά την πίεση της ελληνικής ομάδας έφτασαν στη νίκη.

• Στο άλλο ματς, η Ολλανδία επικράτησε της Τουρκίας 26-19. Η βαθμολογία: Ολλανδία 6, Βέλγιο 5, Τουρκία 5, Ελλάδα 0.