Πέμπτη 19 Γενάρη 2017
«Πάγωσαν» οι ελπίδες για Ολυμπιακό

Στο Σουργκούτ της Σιβηρίας «πάγωσαν» τελικά οι ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στους «16» του CEV Cup αφού στο δεύτερο παιχνίδι με την ομώνυμη ομάδα για τον 3ο προκριματικό γύρο υπέστη την ήττα με 3-1.

Ετσι, η ρωσική ομάδα κατάφερε με αυτό τον τρόπο να ανατρέψει την ήττα της στο πρώτο παιχνίδι με 3-2 στο κλειστό του Ρέντη. Από την πλευρά τους, οι «ερυθρόλευκοι» αν και πάλεψαν ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 1-1 τα σετ, εντούτοις δεν κατάφεραν να διατηρήσουν σταθερό ρυθμό απόδοσης και κυρίως να φθάσουν στα επίπεδα του πρώτου αγώνα. Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη φορά που η ρωσική ομάδα αφήνει εκτός συνέχειας τον Ολυμπιακό. Τα σετ: 25-18, 17-25, 25-15, 25-18.

Σφραγίζει πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Για την ίδια διοργάνωση ο ΠΑΟΚ, έχοντας κάνει ήδη το πρώτο σημαντικό βήμα επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 σετ, θα υποδεχθεί σήμερα στην Πυλαία τη σερβική Νόβι Πόζαρ (19.00 Cosmote Sports 6) με σκοπό να σφραγίσει το εισιτήριο για τους «16» του θεσμού. Αυτό που χρειάζονται οι «ασπρόμαυροι» είναι η νίκη με οποιοδήποτε σκορ.